Xarici işlər nazirinin müavini Fariz Rzayevin Kanadaya səfəri
2022-ci ilin 13-17 iyun tarixlərində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər nazirinin müavini Fariz Rzayevin rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti Kanadaya səfər edib.
Səfər zamanı Xarici işlər nazirinin Parlament üzrə katibi Rob Olifant, xarici işlər nazirinin müavinləri Marta Morqan və Sandra Makardell, Kanadanın baş nazirinin xarici məsələlər üzrə müşaviri Den Kostello, ölkənin Xarici Xidmət İnstitutunun rəhbəri Lui Markott, Kanada Parlamentinin hər iki palatasının (Senatın və Nümayəndələr Palatasının) xarici əlaqələr komitələrinin sədrləri Piter Boem və Ali Ehsassi, Nümayəndələr Palatasında Mühafizəkarlar partiyasının xarici məsələlər üzrə əlaqələndiricisi Maykl Çonq, Parlamentdə Kanada-Azərbaycan dostluq qrupunun rəhbəri Filip Lourenslə görüşlər keçirilib.
Görüşlərdə Azərbaycan-Kanada əlaqələrinin hazırkı durumu, ikitərəfli əməkdaşlığın genişləndirilməsi, parlamentlərarası münasibətlərin inkişafına dair məsələlər müzakirə edilib.
Bununla yanaşı, tərəflər regional və beynəlxalq təşkilatlar çərçivəsində əməkdaşlıq perspektivlərinin inkişafına dair fikir mübadiləsi aparıblar.
Nazir müavini post-münaqişə dövründə regionda yaranmış yeni siyasi reallıqlar, azad edilmiş torpaqlarda aparılan bərpa və quruculuq işləri, ölkəmiz tərəfindən həyata keçirilən tədbirlər və irimiqyaslı layihələr haqqında qarşı tərəfə ətraflı məlumat verib, Azərbaycan ərazisindən keçən beynəlxalq nəqliyyat dəhlizlərin əhəmiyyətinin artdığı diqqətə çatdırıb.
Nümayəndə heyəti, həmçinin ölkələrimiz arasında diplomatik münasibətlərin qurulmasının 30-cu ildönümü münasibətilə təşkil olunmuş tədbirdə iştirak edib, Kanadada yaşayan soydaşlarımızla bir sıra görüşlər keçirib.

On June 13-17, 2022, a delegation led by Deputy Foreign Minister of the Republic of Azerbaijan Fariz Rzayev visited Canada.
During the visit, meetings were held with Parliamentary Secretary to the Minister of Foreign Affairs Rob Oliphant, Deputy Foreign Ministers Marta Morgan and Sandra McCardell, Foreign and Defense Policy Advisor to the Prime Minister Dan Costello, Head of the Foreign Service Institute Louis Marcotte, chairmen of foreign relations committees of both houses of the Canadian Parliament (Senate and House of Representatives) Peter Boehm and Ali Ehsassi, Conservative Party's foreign affairs coordinator in the House of Representatives Michael Chong, and head of the Canada-Azerbaijan Friendship Group in Parliament Philip Lawrence.
At the meetings, the current state of Azerbaijani-Canadian relations, expansion of bilateral cooperation and development of inter-parliamentary relations were discussed.
In addition, the sides exchanged views on the development of prospects for cooperation within regional and international organizations.
Deputy Minister informed the opposite side about the new political realities in the region during the post-conflict period, restoration and reconstruction work carried out in the liberated territories, measures taken by our country and large-scale projects, noting the growing importance of international transport corridors through Azerbaijan.
The delegation also took part in an event dedicated to the 30th anniversary of the establishment of diplomatic relations between our countries, and held a number of meetings with representatives of Azerbaijani community living in Canada.