Səyahət xəbərdarlığı
Azərbaycan Respublikasının Xarici İşlər Nazirliyi Azərbaycan Respublikasına səfər etmək istəyən əcnəbilərə və vətəndaşlığı olmayan şəxslərə dövlət sərhədindən buraxılış məntəqələrindən qanunvericiliklə müəyyən edilmiş qaydada keçmədən Azərbaycan Respublikasının ərazisinə daxil olmağın Azərbaycan Respublikasının dövlət sərhədinin pozulması olduğu və Azərbaycan Respublikasının qanunvericiliyinə uyğun olaraq cinayət, inzibati və başqa məsuliyyətə səbəb olduğu barədə xəbərdarlıq edir.
Azərbaycan Respublikasının Xarici İşlər Nazirliyi əcnəbiləri və vətəndaşlığı olmayan şəxsləri Azərbaycan Respublikasının qanunvericiliyində müəyyən edilmiş müvafiq tələblərə riayət etmədən Ermənistan Respublikası ərazisindən Azərbaycan Respublikasının ərazisinə daxil olmaqdan çəkinməyə çağırır.
Azərbaycan Respublikasının ərazisinə onun qanunvericiliyini pozaraq daxil olmuş və ya daxil olmağa cəhd etmiş əcnəbilər və vətəndaşlığı olmayan şəxslər barəsində onların ölkəyə gəlişinin qadağan olunması və ya məhdudlaşdırılması da  daxil olmaqla, inzibati, cinayət təqibi və başqa hüquqi tədbirlər görülür.

The Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan reminds foreigners and stateless persons wishing to travel to the Republic of Azerbaijan that entering to the territory of the Republic of Azerbaijan without crossing state border check points in accordance with the procedures determined in the legislation of the Republic of Azerbaijan is a violation of the state border and entails criminal, administrative and other liability under the legislation of the Republic of Azerbaijan.
The Ministry urges the foreigners and stateless persons to refrain from entering to the territory of the Republic of Azerbaijan from the territory of the Republic of Armenia without following the relevant requirements identified in the legislation of the Republic of Azerbaijan.
Administrative, criminal prosecution and other legal proceedings, including prohibition or restriction of entry to the territory of the Republic of Azerbaijan are being applied in relation to foreigners and stateless persons who entered or attempted to enter into the territory of the Republic of Azerbaijan in violation of its legislation.