Nazir Ceyhun Bayramovun BMT-nin Qaçqınlar üzrə Ali Komissarı Filippo Qrandi ilə görüşü
11 mart 2022-ci il tarixində Azərbaycan Respublikası xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov Türkiyə Respublikasına işgüzar səfəri çərçivəsində BMT-nin Qaçqınlar üzrə Ali Komissarı (UNHCR) Filippo Qrandi ilə görüşüb.
Görüşdə Azərbaycan və BMT-nin Qaçqınlar üzrə Ali Komissarlığı arasında əməkdaşlığın perspektivlərinə və gündəlikdə duran humanitar məsələlərə dair fikir mübadiləsi aparılıb. Həmçinin, 10 noyabr 2020-ci il bəyanatına uyğun olaraq, məcburi köçkünlərin öz evlərinə qayıdışı məsələsi də müzakirə olunub.
Görüş zamanı nazir Ceyhun Bayramov Azərbaycanın BMTQAK ilə əməkdaşlığa önəm verdiyini qeyd edərək azad edilmiş ərazilərdə həyata keçirilən bərpa və quruculuq işləri və məcburi köçkünlərin bu ərazilərə geri qayıtması tədbirləri ilə bağlı qarşı tərəfə ətraflı məlumat verib.
Filippo Qrandi ətraflı məlumata görə öz təşəkkürünü ifadə etdi və ölkəmizin bu istiqamətdə gördüyü işlərin təqdirəlayiq olduğunu qeyd etdi.
Tərəflər məcburi köçkünlərin öz doğma torpaqlarına təhlükəsiz qayıdışını təmin etmək üçün əməkdaşlığın davam etdirilməsinə qarşılıqlı maraq ifadə ediblər.

Foreign Minister Jeyhun Bayramov meets the UN High Commissioner for Refugees Filippo Grandi
On March 11, 2022, the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan Jeyhun Bayramov met with the UN High Commissioner for Refugees (UNHCR) Filippo Grandi during his working visit to the Republic of Turkey.
The sides exchanged views on the prospects of cooperation between Azerbaijan and the UN High Commissioner for Refugees and humanitarian issues on the agenda. They also discussed the return of IDPs to their homes in accordance with the statement of November 10, 2020.
During the meeting, Minister Jeyhun Bayramov stressed the importance of Azerbaijan's cooperation with the UNHCR and briefed the opposite side on the restoration and reconstruction work carried out in the liberated territories and measures for the return of IDPs to these territories.
Filippo Grandi expressed his gratitude for the detailed information and noted that the work done by our country in this direction is commendable.
The sides expressed mutual interest in continuing cooperation to ensure the safe return of IDPs to their native lands.