Xarici işlər naziri Ceyhun Bayramovun Moldovanın Baş nazirinin müavini, xarici işlər və Avropaya inteqrasiya naziri ilə görüşünə dair
2022-ci ilin 9 fevral tarixində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov və Moldova Respublikasının Baş nazirinin müavini, xarici işlər və Avropaya inteqrasiya naziri Niku Popesku arasında görüş baş tutub.
Görüşdə nazir Ceyhun Bayramov Azərbaycan Moldova ilə dostluq və əməkdaşlıq münasibətlərinin inkişafını məmnunluqla qeyd edib və bir çox sahələrdə qarşılıqlı fəaliyyətin daha da genişləndirilməsinin vacib olduğunu vurğulayıb.
Nazir Ceyhun Bayramov Moldovalı həmkarına bölgədə mövcud olan münaqişə sonrası vəziyyət, üçtərəfli bəyanatların icrası və bu xüsusda, Azərbaycan tərəfindən atılan addımlar, delimitasiya prossesi, habelə işğaldan azad edilmiş ərazilərdə həyata keçirilən bərpa və yenidən quruculuq işləri ilə bağlı məlumat verib.
Nazir Niku Popesku ikitərəfli münasibətlərinin inkişafından məmnunluqla danışıb. O, iki ölkə arasında siyasi münasibətlərinin yüksək səviyyədə inkişaf etdiyini və Moldanın hər zaman Azərbaycanın ərazi bütövlüyünü dəstəklədiyini vurğulayıb. Hazırki səfərin mövcud olan əlaqələrin inkişafına və dərinləşməsinə təkan verəcəyinə ümidvar olduğunu bildirib.
Tərəflər Azərbaycanın azad edilmiş ərazilərində infrastrukrun yenidən qurulması layihələri, bu xüsusda, ərazilərin tez bir zamanda minalardan təmizlənməsinin əhəmiyyəti və bu prosesə Moldova ekspertlərinin cəlb edilməsi məsələləri ətrafında geniş fikir mübadiləsi aparıblar.
Tərəflər iqtisadi, ticarət, enerji, humanitar, mədəni və digər sahələrdə ikitərəfli əlaqələrin inkişafı üçün mövcud potensialdan istifadə olunması ətrafında fikir mübadiləsi aparıblar. Həmçinin görüşdə iqtisadi münasibətlərə xüsusi diqqətin ayrılmasının önəmli olduğu qeyd edilib və bu xüsusda, Azərbaycan Respublikası ilə Moldova Respublikası arasında iqtisadi əməkdaşlıq üzrə Birgə Hökumətlərarası Komissiyanın fəaliyyətinin əhəmiyyət kəsb etdiyi vurğulanıb.
Görüşdə iki ölkə arasında çoxtərəfli platformalarda (BMT, ATƏT, Avropa Şurası, QDİƏT, GUAM və “Şərq Tərəfdaşlığı” təşəbbüsü) həyata keçirilən uğurlu əməkdaşlıq və beynəlxalq təşkilatlar çərçivəsində qarşılıqlı dəstəyin davam etdirilməsi ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb.

Minister Bayramov meets the Deputy Prime Minister, Minister of Foreign Affairs and European Integration of the Republic of Moldova
On February 9, 2022, the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan Jeyhun Bayramov met with the Deputy Prime Minister, Minister of Foreign Affairs and European Integration of the Republic of Moldova Nicu Popescu.​
During the meeting, Minister Jeyhun Bayramov noted with satisfaction the development of friendly and cooperative relations between Azerbaijan and Moldova and stressed the importance of further expanding cooperation in many areas.​
Minister Jeyhun Bayramov briefed his Moldovan counterpart on the post-conflict situation in the region, the implementation of trilateral statements and steps taken by Azerbaijan in this regard, the delimitation process, as well as the restoration and reconstruction work in the liberated territories.​
Minister Nicu Popescu spoke with satisfaction about the development of bilateral relations. He stressed that political relations between the two countries are developing at a high level and Moldova has always supported the territorial integrity of Azerbaijan. He expressed hope that the current visit would give impetus to the development and deepening of existing ties.
The sides exchanged views on infrastructure reconstruction projects in the liberated territories of Azerbaijan, in particular, the importance of demining as soon as possible and the involvement of Moldovan experts in this process.​
The sides exchanged views on using the existing potential for the development of bilateral relations in economic, trade, energy, humanitarian, cultural and other fields. It was also noted that special attention should be paid to economic relations, and in this regard, the importance of the activities of the Joint Intergovernmental Commission on Economic Cooperation between the Republic of Azerbaijan and the Republic of Moldova was emphasized.​
The sides exchanged views on successful cooperation between the two countries on multilateral platforms (UN, OSCE, Council of Europe, BSEC, GUAM and the Eastern Partnership initiative) and the continuation of mutual support within international organizations.