Xarici işlər nazir Ceyhun Bayramovun Avropa İttifaqının qonşuluq və genişlənmə üzrə Komissarı Oliver Varhelyi ilə görüşünə dair
4 fevral 2022-ci il tarixində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov və Avropa İttifaqının (Aİ) qonşuluq və genişlənmə üzrə Komissarı Oliver Varhelyi arasında görüş baş tutub.
Görüşdə nazir Ceyhun Bayramov Azərbaycan və Aİ arasında münasibətlərin bərabərhüquqlu tərəfdaşlıq əsasında inkişaf etdiyini bildirib. Aİ Komissarlarının iştirak etdiyi Cənub Qaz Dəhlizi Məşvərət Şurası VIII toplantısının uğurla keçirildiyinə istinad edən Ceyhun Bayramov, enerji sahəsində Aİ ilə strateji tərəfdaşlığın inkişafını məmnunluqla vurğulayıb.
Nazir, bölgədə mövcud olan cari vəziyyət, Ermənistan ilə münasibətlərin normallaşması və delimitasiya prosesi, eləcə də mina təhlükəsi kimi məsələlər barədə qarşı tərəfə məlumat verib. O, həmçinin bölgədə həyata keçirilən bərpa və yenidən qurma işləri və bu xüsusda, Aİ-nin mümkün rolundan danışıb.
Komissar Oliver Varhelyi Aİ üçün Azərbaycan ilə tərəfdaşlıq münasibətlərinin böyük əhəmiyyət kəsb etdiyini və bu münasibətlərin daha da gücləndirilməsinin vacib olduğunu qeyd edib. O, Azərbaycanı Aİ-nin etibarlı tərəfdaşı olduğunu vurğulayıb. Komissar, iqtisadi sərmayə planı çərçivəsində Azərbaycana 2 milyard avroluq maliyyə paketinin ayrıldığını bildirib və bu çərçivədə konkret layihələrin reallaşmasının nəzərdən keçirildiyini qeyd edib. O.Varhelyi, habelə Aİ-nin Azərbaycanda həyata keçirilən bərpa və yenidənqurma prosesində iştirak etməyə hazır olduğunu ifadə edib.
Tərəflər, regional təhlükəsizlik, enerji tərəfdaşlığı, iqtisadi əlaqələr, həmçinin nəqliyyat və bağlantılar, sektoral əməkdaşlıq, habelə qarşılıqlı maraq doğuran digər sahələrdə əməkdaşlığın həyata keçirilməsi üzrə fikir mübadiləsi aparıblar.
Görüşdə Azərbaycan və Aİ arasında münasibətlərin hüquqi əsasını təşkil edəcək yeni saziş üzrə danışıqların tamamlanmasının əhəmiyyəti qarşılıqlı şəkildə ifadə edilib.

Foreign Minister Bayramov meets the EU Commissioner for Neighborhood and Enlargement
On February 4, 2022, the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan Jeyhun Bayramov met with the European Union (EU) Commissioner for Neighborhood and Enlargement Olivér Várhelyi.
At the meeting, Minister Jeyhun Bayramov said that relations between Azerbaijan and the EU are developing on the basis of equal partnership. Referring to the successful holding of the VIII meeting of the Southern Gas Corridor Advisory Council with the participation of EU Commissioners, Minister Jeyhun Bayramov noted with satisfaction the development of strategic partnership with the EU in the field of energy.
The Minister briefed the opposite side on the current situation in the region, the normalization of relations with Armenia and the delimitation process, as well as the threat of landmines. He also spoke about the ongoing reconstruction and restoration work in the region and the possible role of the EU in this regard.
Commissioner Olivér Várhelyi stressed the importance of partnership with Azerbaijan for the EU and the need to further strengthen these relations. He emphasized that Azerbaijan is a reliable partner of the EU. The commissioner said that a 2 billion-euro financial package had been allocated to Azerbaijan within the economic investment plan, and that the implementation of specific projects was being considered. O.Várhelyi also said that the EU is ready to participate in the process of restoration and reconstruction in Azerbaijan.
The sides exchanged views on regional security, energy partnership, economic relations, transport and connectivity, sectoral cooperation, as well as cooperation in other areas of mutual interest.
At the meeting, the sides mutually expressed the importance of concluding negotiations on a new agreement between Azerbaijan and the EU, which will form the legal basis of relations.