Azərbaycan-Ermənistan sərhədində nəzarət-buraxılış məntəqəsi təsis edilməsi ilə bağlı Kanadanın xarici işlər naziri Melani Jolinin 25 aprel tarixli bəyanatına dair şərh
Azərbaycan tərəfinin Laçın-Xankəndi yolunun başlanğıcında Azərbaycan-Ermənistan sərhədində nəzarət-buraxılış məntəqəsi təsis etməsi ilə əlaqədar Kanada xarici işlər naziri Melani Jolinin 25 aprel tarixli bəyanatı ciddi anlaşılmazlıq yaradır.
Kanada tərəfinə məlum olmalıdır ki, Azərbaycan tərəfindən öz suveren ərazisində sərhəddə nəzarət-buraxılış məntəqəsi təsis etməsi ölkəmizin legitim hüququdur və bütün beynəlxalq qaydalar çərçivəsindədir. Bu məntəqənin təsis edilməsi Ermənistan tərəfinin Üçtərəfli bəyanatın müddəalarına zidd olaraq Azərbaycana qarşı hərbi təxribatları dayandırmaması, yoldan qeyri-qanuni fəaliyyətlər, silah-sursat və minaların daşınması üçün istifadə edildiyi, hərbçilərinin rotasiyasının həyata keçirməsi vəziyyətində qəbul edilmiş milli təhlükəsizlik qərarıdır. Bu xüsusda, qeyd edilən məntəqənin təsis edilməsinin sülh prosesinə və bölgədə sabitliyə təsir etdiyi barədə fikirlər yanlışdır. Əksinə, bu addımın atılması sözügedən qeyri-qanuni fəaliyyətlərin effektiv qarşısının alınmasına xidmət edəcək.
Bununla yanaşı, Laçın yolunun bağlı olması ilə bağlı Kanada tərəfinin iddiasının heç bir əsası yoxdur. Sərhəd-nəzarət buraxılış məntəqəsi yola sərhəddən giriş-çıxış rejimini tənzimləyəcək.
Üçtərəfli bəyanat üzrə öhdəliklərə uyğun olaraq, Laçın yolundan vətəndaşların, nəqliyyat vasitələrinin və yüklərin hərəkətinə Azərbaycan Respublikası tərəfindən təhlükəsizlik zəmanəti olan bu əlavə tədbir çərçivəsində Azərbaycanın Qarabağ bölgəsində yaşayan erməni sakinlərin bu məntəqədən hər iki istiqamətdə Ermənistana və Azərbaycana şəffaf və nizamlanan keçidi üçün müvafiq şəraitin mövcud olduğunu bir daha bəyan edirik.
Qeyd edilənlərlə yanaşı, Kanada xarici işlər nazirinin Azərbaycanın Qarabağ bölgəsinə yanlışlıqla “Dağlıq Qarabağ” kimi istinad etməsi qəbuledilməzdir. Bir daha açıqlamalarda bu kimi məqamlara Kanada tərəfindən diqqət yetirilməsini zəruri hesab edirik.

Commentary on the statement of the Minister of Foreign Affairs of Canada Mélanie Joly dated April 25 regarding the establishment of a checkpoint on the Azerbaijan-Armenia border
Foreign Minister Mélanie Joly’s statement on April 25 regarding the establishment of a checkpoint by Azerbaijan on the Azerbaijan-Armenia border at the beginning of the Lachin-Khankendi road creates a serious misunderstanding.
It should be known to Canada that the establishment of a border checkpoint by Azerbaijan on its sovereign territory is the legitimate right of Azerbaijan and is well within the framework of all international regulations. The establishment of this checkpoint is a national security decision made in the time of continuing military provocations of Armenia against Azerbaijan, usage of the road for illegal activities, transportation of weapons and mines, and rotation of the military personnel of Armenia contrary to the provisions of the Trilateral Statement. In this regard, the allegations of the establishment of the aforementioned checkpoint affecting the peace process and stability in the region are baseless. In contrast, this step will serve to effectively prevent the stated illegal activities.
Furthermore, allegations of Canada that the Lachin Road is closed are completely baseless. The border control checkpoint will regulate road entry and exit from the border.
We declare that, in accordance with the obligations under the Trilateral Statement, within this measure in addition to the guarantees to the safety of the movement of citizens, vehicles, and goods on the Lachin road by the Republic of Azerbaijan, there are appropriate conditions for the transparent and regulated passage of Armenian residents living in the Karabakh region of Azerbaijan from this checkpoint in both directions.
In addition, it is unacceptable that the Minister of Foreign Affairs of Canada mistakenly refers to the Karabakh region of Azerbaijan as "Nagorno-Karabakh". Once again, we consider it necessary for Canada to pay attention to such points in the statements.