Elgün Səfərov BMT-nin Qadınlara qarşı Ayrı-seçkiliyin aradan qaldırılması üzrə Komitəsinin üzvü seçilib
23 iyun 2022-ci il tarixində Nyu-York şəhərində BMT-nin Qadınlara qarşı ayrı-seçkiliyin aradan qaldırılması üzrə Konvensiyasına tərəf dövlətlərin 22-ci iclası çərçivəsində BMT-nin Qadınlara qarşı Ayrı-seçkiliyin aradan qaldırılması üzrə Komitəsinin 2023-2026-cı illər üzrə üzvlüyünə seçkilər keçirilib.
Seçkilərdə Komitədə mövcud olan 12 vakant yer uğrunda 23 ölkənin namizədi, o cümlədən Azərbaycan Respublikasının Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsinin informasiya və analitik araşdırmalar şöbəsinin müdiri, BMT-nin sözügedən Komitəsinin hazırda üzvü və sədr müavini olan Elgün Səfərov mübarizə aparıb.
187 dövlətin iştirak etdiyi səsvermədə Azərbaycan namizədi 109 səs toplayaraq Komitənin növbəti müddətə yenidən üzvü seçilib.
Qeyd edək ki, BMT-nin Qadınlara qarşı ayrı-seçkiliyin aradan qaldırılması üzrə Komitəsi BMT-nin müvafiq konvensiyasının müddəalarının tərəf dövlətlər tərəfindən yerinə yetirilməsinin monitorinqini aparır və qlobal səviyyədə insan hüquqlarının müdafiəsi sahəsində başlıca beynəlxalq mexanizmlərdən biri hesab edilir.
Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər Nazirliyi Azərbaycan nümayəndəsinin bu mötəbər quruma seçilməsinə dəstək vermiş bütün dövlətlərə öz minnətdarlığını bildirir.

Elgun Safarov becomes a member of the UN Committee on the Elimination of Discrimination against Women
On June 23, 2022, in New York, within the framework of the 22nd meeting of the States Parties to the UN Convention on the Elimination of Discrimination against Women, elections were held for the membership in the UN Committee on the Elimination of Discrimination against Women for 2023-2026.
Candidates from 23 countries competed for the 12 vacancies in the Committee, including Elgun Safarov, Head of the Information and analytical researches Department of the State Committee for Family, Women and Children Affairs, who is currently a member and deputy chairman of this Committee.
In the voting with the participation of 187 countries, the Azerbaijani candidate received 109 votes and was re-elected a member of the Committee for the next term.
It should be noted that the UN Committee on the Elimination of Discrimination against Women monitors the implementation of the provisions of the relevant UN conventions by the states parties and is one of the main international mechanisms for the protection of human rights at the global level.
The Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan expresses its gratitude to all the states that supported the election of the Azerbaijani representative to this authoritative body.