Fərid Əhmədovun BMT-nin İnsan Hüquqları Komitəsinin 2023-2026-cı illər üzrə üzvlüyünə seçilməsi ilə bağlı məlumat
17 iyun 2022-ci il tarixində Nyu-York şəhərində Mülki və Siyasi Hüquqlar haqqında Beynəlxalq Pakta tərəf dövlətlərin 39-cu iclası çərçivəsində BMT-nin İnsan Hüquqları Komitəsinin 2023-2026-cı illər üzrə üzvlüyünə seçkilər keçirilib.
Seçkilərdə Komitədə mövcud olan 9 vakant yer uğrunda 17 ölkənin namizədi, o cümlədən Azərbaycan Respublikasının rəqəmsal inkişaf və nəqliyyat nazirinin müavini Fərid Əhmədov mübarizə aparıblar.
173 dövlətin iştirak etdiyi səsvermədə Azərbaycan namizədi 94 səs toplayaraq Komitənin üzvü seçilib.
Qeyd edək ki, 1993-cü ildə təsis edilmiş BMT-nin İnsan Hüquqları Komitəsi Mülki və Siyasi hüquqlar haqqında Beynəlxalq Paktın müddəalarının tərəf dövlətlər tərəfindən yerinə yetirilməsinin monitorinqini aparır və qlobal səviyyədə insan hüquqlarının müdafiəsi sahəsində başlıca beynəlxalq mexanizmlərdən biri hesab edilir.
18 üzvdən ibarət olan Komitəyə Azərbaycan nümayəndəsi ilk dəfədir seçilir.
Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər Nazirliyi Azərbaycan nümayəndəsinin bu mötəbər quruma seçilməsinə dəstək vermiş bütün dövlətlərə öz minnətdarlığını bildirir.

Farid Ahmadov is elected as a member of the UN Human Rights Committee for 2023-2026
On June 17, 2022, elections to the UN Human Rights Committee for 2023-2026 were held in New York within the framework of the 39th meeting of the International Covenant on Civil and Political Rights.
Candidates from 17 countries, including Deputy Minister of Digital Development and Transport of the Republic of Azerbaijan Farid Ahmadov, competed for 9 vacancies in the Committee.
In the voting attended by 173 countries, the Azerbaijani candidate was elected a member of the Committee with 94 votes.
It should be noted that the UN Human Rights Committee, established in 1993, monitors the implementation of the provisions of the International Covenant on Civil and Political Rights by the state parties and is one of the main international mechanisms for the protection of human rights at the global level.
For the first time, an Azerbaijani representative is elected to the Committee consisting of 18 members.
The Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan expresses its gratitude to all the states that supported the election of the Azerbaijani representative to this prestigious body.