Nazir Ceyhun Bayramovun NATO Baş katibinin Qafqaz və Mərkəzi Asiya üzrə xüsusi nümayəndəsi Xavyer Kolomina ilə görüşü
28 aprel 2022-ci il tarixində xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov NATO Baş katibinin Qafqaz və Mərkəzi Asiya üzrə xüsusi nümayəndəsi Xavyer Kolominanı qəbul edib.
Görüşdə tərəflər Azərbaycan və NATO arasında qarşılıqlı faydalı əməkdaşlıq məsələləri üzrə fikir mübadiləsi aparıblar.
Nazir Ceyhun Bayramov Azərbaycanın NATO ilə qarşılıqlı maraqlar və bərabərhüquqluluq əsasında tərəfdaşlığın davam etdirildiyini qeyd edib, xüsusilə də ölkəmizin Alyansın sülh əməliyyatlarında iştirakı təcrübəsinə istinad edib.
Nazir, bölgədə mövcud olan cari vəziyyət, xüsusilə də Azərbaycan və Ermənistan arasında münasibətlərin normallaşması istiqamətində atılan addımlar, sülh müqaviləsinin hazırlanması, sərhədin delimitasiyası, bütün kommunikasıyaların açılışı və etimad quruculuğu tədbirləri barədə qarşı tərəfə məlumat verib.
Xüsusi nümayəndəsi Xavyer Kolomina NATO-nun Azərbaycan və Ermənistan arasında münasibətlərin normallaşması prosesini dəstəklədiyini qeyd edib.
Görüşdə tərəflər, enerji təhlükəsizliyi, Azərbaycanın Fərdi Tərəfdaşlıq üzrə Fəaliyyət Planı, habelə qarşılıqlı maraq doğuran regional və beynəlxalq məsələlər ətrafında fikir mübadiləsi aparıblar.

Minister Jeyhun Bayramov met with NATO Secretary General's Special Representative for the Caucasus and Central Asia Javier Colomina
On April 28, 2022, Foreign Minister Jeyhun Bayramov received NATO Secretary General's Special Representative for the Caucasus and Central Asia Javier Colomina.
At the meeting, the sides exchanged views on mutually beneficial cooperation between Azerbaijan and NATO.
Minister Jeyhun Bayramov noted that Azerbaijan continues its partnership with NATO on the basis of mutual interests and equality, in particular, he referred to the experience of our country's participation in the Alliance's peacekeeping operations.
The Minister informed the opposite side about the current situation in the region, in particular, the steps taken to normalize relations between Azerbaijan and Armenia, the preparation of a peace agreement, the delimitation of the border, the opening of all communications and confidence-building measures.
Special Representative Javier Colomina noted that NATO supports the process of normalization of relations between Azerbaijan and Armenia.
At the meeting, the sides exchanged views on energy security, Azerbaijan's Individual Partnership Action Plan, as well as regional and international issues of mutual interest.