Nazir Ceyhun Bayramovun ABŞ Dövlət katibinin köməkçisinin Qafqaz məsələləri, regional münaqişələr və Cənubi Avropa məsələləri üzrə müavini Erika Olson ilə görüşü
26 aprel 2022-ci il tarixində xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov ABŞ Dövlət katibinin köməkçisinin Qafqaz məsələləri, regional münaqişələr və Cənubi Avropa məsələləri üzrə müavini Erika Olsonu qəbul edib. Görüşdə, həmçinin ABŞ Dövlət Departamentinin Qafqaz bölgəsi danışıqları üzrə ali müşaviri Endryu Şofer də iştirak edib.
ABŞ rəsmisi ölkəsinin bölgədəki səfirlərinin Bakıda görüşünün keçirilməsi ilə bağlı nümayiş etdirilən qonaqpərvərliyə görə Azərbaycan tərəfinə təşəkkürünü ifadə edib.
Görüşdə tərəflər ikitərəfli münasibətlərin inkişafı, habelə bölgədə mövcud olan cari vəziyyət, Azərbaycan və Ermənistan arasında münasibətlərin normallaşması istiqamətində atılan addımlar barədə fikir mübadiləsi aparıblar.
Nazir Ceyhun Bayramov post-münaqişə mərhələsində iki ölkə arasında normallaşma, o cümlədən gələcək sülh müqaviləsinin işlənib hazırlanması, sərhədin delimitasiyası, bölgədə bütün kommunikasiya xətlərinin açılması və etimad quruculuq tədbirləri istiqamətlərində atılan addımlar barədə məlumat verib. Bölgədə dayanıqlı sülh və təhlükəsizliyin təmin edilməsi üçün tərəflər arasında əldə edilmiş razılaşmaların həyata keçirilməsinin vacibliyi və Azərbaycanın öz növbəsində qeyd olunan bütün istiqamətlər üzrə irəliləməyə hazır olduğu vurğulanıb.
Görüşdə, həmçinin Ukraynadakı vəziyyət, qarşılıqlı maraq doğuran digər regional məsələlər müzakirə edilib.

Minister Bayramov met with US Deputy Assistant Secretary of State for the Caucasus, Regional Conflicts and Southern Europe Erika Olson
On April 26, 2022, Foreign Minister Jeyhun Bayramov received US Deputy Assistant Secretary of State for the Caucasus, Regional Conflicts and Southern Europe Erika Olson. The meeting was also attended by Andrew Schofer, the US State Department's Senior Adviser on Caucasus Negotiations.
The US official thanked the Azerbaijani side for the hospitality shown in connection with the regional meeting of the US Ambassadors in Baku.
At the meeting, the sides exchanged views on the development of bilateral relations, as well as the current situation in the region, steps taken to normalize relations between Azerbaijan and Armenia.
Minister Jeyhun Bayramov presented information about the steps taken in the post-conflict phase to normalize relations between the two countries, including the development of a future peace agreement, delimitation of the border, the opening of all communication lines in the region and confidence-building measures. The importance of implementing the agreements reached between the parties to ensure sustainable peace and security in the region, as well as Azerbaijan's readiness to move forward in all these areas were emphasized.
At the meeting, the situation in Ukraine and other regional issues of mutual interest were also discussed.