11 mart 2022-ci il tarixində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov Antalya Diplomatiya Forumunda iştirakı çərçivəsində Latviya Respublikasının Baş nazirinin müavini, müdafiə naziri Artis Pabriks ilə görüşüb.
Nazir Ceyhun Bayramov həmsöhbətinə Ermənistanın Azərbaycana qarşı həyata keçirdiyi təcavüzünün nəticələri və azad edilmiş ərazilərdə infrastruktura dəymiş ziyan və dağıntıların miqyası, habelə post-münaqişə dövründə bölgədə mövcud olan vəziyyət barədə ətraflı məlumat verib. Bu xüsusda, nazir Ceyhun Bayramov Avropa İttifaqı ölkələri tərəfindən beynəlxalq hüquqa uyğun yanaşmanın tətbiq edilməsinin vacib olduğunu vurğulayıb.
Nazir Ceyhun Bayramov Avropa İttifaqı ilə əməkdaşlıq və gündəlikdə duran vacib məsələləri qeyd edib. Avropa İttifaqı ilə sazişin yekunlaşmasına verdiyimiz əhəmiyyət qeyd edilib.
Müdafiə naziri Artis Pabriks ölkəsinin Azərbaycan ilə əlaqələrə xüsusi önəm verdiyini və Azərbaycanı özünün strateji tərəfdaşı hesab etdiyini bildirib. İki il sonra ölkələrimiz arasında diplomatik münasibətlərin qurulmasının 30-cu ildönümünün qeyd ediləcəyinivə bunun əlamətdar hadisə olacağını vurğulayıb.
Görüşdə Ukraynada baş verən hadisələr və Azərbaycan tərəfindən Ukraynada böhranın aradan qaldırılması məqsədilə göstərilən humanitar yardım məsələləri ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb.
Tərəflər, həmçinin qarşılıqlı maraq doğuran regional və digər məsələlər ətrafında fikir mübadiləsi aparıblar.

On March 11, 2022, within the framework of his participation in the Antalya Diplomacy Forum, the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan Jeyhun Bayramov met with the Deputy Prime Minister, Minister of Defense of the Republic of Latvia Artis Pabriks.
Minister Jeyhun Bayramov briefed his interlocutor on the consequences of the Armenian aggression against Azerbaijan and the scale of damage and destruction of infrastructure in the liberated territories, as well as the situation in the region during the post-conflict period. In this regard, Minister Jeyhun Bayramov stressed the importance of applying an approach consistent with international law by the countries of the European Union.
Minister Jeyhun Bayramov noted cooperation with the European Union and important issues on the agenda. The importance that we attach to the conclusion of a new agreement with the European Union was emphasized.
Defense Minister Artis Pabriks said his country attaches special importance to relations with Azerbaijan and considers Azerbaijan a strategic partner. He noted that this year marks the 30th anniversary of the establishment of diplomatic relations between the two countries and it is a significant event.
At the meeting, the sides exchanged views on the situation in Ukraine and humanitarian aid provided by Azerbaijan to overcome the crisis in Ukraine.