Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkilinin (Ombudsmanın) Xocalı soyqırımının 30-cu ildönümü ilə əlaqədar Bəyanatı
XX əsrin ən dəhşətli faciələrindən biri,bəşəriyyətə və insanlığa qarşı törədilmiş ağır cinayət olan Xocalı soyqırımından 30 il ötür. Ermənistanın tarix boyu azərbaycanlılara qarşı yürütmüş olduğu etnik təmizləmə və soyqırım siyasəti nəticəsində yüzminlərlə dinc insan kütləvi surətdə qətlə yetirilmiş, öz torpaqlarından didərgin salınmışdır. Cəzasızlıq mühitindən daha da azğınlaşan erməni silahlı birləşmələrinin Azərbaycanın yaşayış məntəqələrində törətmiş olduğu qətliamlardan ən dəhşətlisi Xocalı şəhərindəbaş vermişdir.
1992-ci il fevralın 25-dən 26-a keçən gecə Ermənistansilahlı qüvvələri, onların havadarlıq etdiyi erməni terrorçu dəstələri və keçmiş sovet ordusunun Xankəndi şəhərində yerləşən 366-cı motoatıcı alayının iştirakı ilə Xocalı şəhərində dinc əhaliyə qarşı soyqırımı aktı törədilmişdir.
Soyqırımı zamanı 106-sı qadın, 63-ü uşaq və 70-i qoca olmaqla,613 nəfər xüsusi qəddarlıqla öldürülüb, 1275 nəfər girov götürülərək, işgəncələrə məruz qalıb. Onlardan 150 nəfərin, o cümlədən 68 qadın və 26 uşağın taleyi bu günədək məlum deyil. Qırğın zamanı 487 nəfər müxtəlif dərəcəli ağır bədən xəsarətləri alıb. Həmçinin 8 ailə tamamilə məhv edilib, 130 uşaq valideynlərindən birini, 25 uşaq isə hər iki valideynini itirib.
Həmin dövrdə dünyanın bir sıra aparıcı telekanalları, “The Times”, “The Guardian” qəzetləri, “Reuters”, “BBC” agentlikləri Xocalıda xüsusi qəddarlıqla törədilən insanlığa qarşı cinayətlər barədə məlumatyaymışdır.
“Memorial” İnsan Hüquqları Mərkəzinin, “Human Rights Watch” təşkilatının hesabatlarında Xocalıda mülki əhaliyə qarşı törədilmiş dəhşətli cinayətlər barədə məlumatlar öz əksini tapmışdır.
Xocalıda mülki əhalinin məhz etnik mənsubiyyətinə görə kütləvi vəməqsədyönlü şəkildə qırğını BMT Baş Məclisinin 1946-cı il 11 dekabr tarixli 96 (I) saylı qətnaməsinə və 1948-ci il 9 dekabr tarixli 260 (III) saylı qətnaməsi ilə qəbul olunmuş “Soyqırımı cinayətinin qarşısının alınması və cəzalandırılması haqqında” Konvensiyaya əsasən soyqırımı cinayəti kimi tövsif edilməlidir.
Ermənistanın azərbaycanlılara qarşı həyata keçirdiyi etnik təmizləmə və soyqırımı siyasəti nəticəsindəbir sıra beynəlxalq sənədlərin, o cümlədən 1949-cu il
Cenevrə Konvensiyalarının, “Soyqırımı cinayətinin qarşısının alınması və cəzalandırılması haqqında” Konvensiyanın,“İşgəncə və digər qəddar, qeyri-insani, yaxud ləyaqəti alçaldan rəftar və cəza növlərinə qarşı Konvensiya”nın, “İrqi ayrı-seçkiliyin bütün formalarının ləğv edilməsi haqqında” Konvensiyanın, “Uşaq hüquqları haqqında” Konvensiyanın və “İnsan hüquqlarının və əsas azadlıqlarının müdafiəsi haqqında” Avropa Konvensiyasının,Mülki və siyasi hüquqlar haqqında Beynəlxalq Paktın, İqtisadi, sosial və mədəni hüquqlar haqqında Beynəlxalq Paktın tələbləri kobud şəkildə pozulmuşdur.
Soyqırım siyasətini davam etdirən Ermənistan İkinciQarabağ müharibəsi dövründə də hərbi əməliyyatların baş verdiyi ərazilərdən kilometrlərlə uzaqda olan,mülki əhalinin sıx yerləşdiyi şəhər və kəndləri ballistik raketlərlə, kasetli bombalarla hədəfə almış,bunun nəticəsində 12-si uşaq olmaqla, 100-ə yaxın mülki şəxs həlak olmuş, 50-si uşaq olmaqla, 400-dən çox insan yaralanmışdır.Həmin dövrdə Ermənistanın mülki obyektlərə hücumları3410-dan çox evin, 120 çoxmənzilli yaşayış binasının və xeyli sayda məktəb, xəstəxana, uşaq bağçası da daxil olmaqla, 512 mülki infrastrukturundağılmasına səbəb olmuşdur.
Ölkəmizə qarşı yönəlmiş hərbi təcavüzün qarşısının alınması və mülki əhalinin təhlükəsizliyinin təmin edilməsi məqsədilə Azərbaycan ordusu tərəfindən həyata keçirilmiş əks-hücum əməliyyatı nəticəsində 30 ilə yaxın Ermənistanın işğalı altında olmuş torpaqlarımız qısa müddət ərzində azad edilmiş, soydaşlarımızın pozulmuş hüquqlarının bərpa edilməsi üçün əsas yaranmışdır.
Ümummilli Lider Heydər Əliyevin təşəbbüsü əsasında 1994-cü ildə Azərbaycan Respublikasının Milli Məclisi Xocalı soyqırımına siyasi-hüquqi qiymət vermiş, 26 fevral tarixi “Xocalı Soyqırımı Günü” elan olunmuş və soyqırımı haqqında həqiqətlər beynəlxalq ictimaiyyətə çatdırılmışdır.
Qarabağla bağlı həqiqətlərin, xüsusilə də Xocalı soyqırımının dünyada tanıdılması istiqamətində Heydər Əliyev Fondunun həyata keçirdiyi “Xocalıya ədalət!” beynəlxalq kampaniyası müstəsna rola malikdir.
Hazırda 17 dövlətin qanunvericilik orqanı, ABŞ-nin 24 ştatı Xocalıda törədilmiş qətliamı pisləyən qətnamə və qərarlar qəbul edib. İslam Əməkdaşlıq Təşkilatı Ermənistanı təcavüzkar, Xocalı faciəsini isə soyqırımı kimi tanıyıb.
Xüsusilə qeyd olunmalıdır ki, Ermənistanın Azərbaycana qarşı ərazi iddiaları ilə başladığı münaqişədən bu günədək Xocalıda itkin düşmüş şəxslər də daxil olmaqla, əsir və girov götürülmüş, itkin düşmüş 4000-ə yaxın azərbaycanlının taleyindən xəbər yoxdur.
Dünyaictimaiyyətibeynəlxalq humanitar hüquq normalarını kobud surətdə pozan Ermənistanamünasibətdə təsirli tədbirlər görməli, əsir və girov götürülmüş,
itkin düşmüş Azərbaycan vətəndaşlarının taleyi barədə məlumatların əldə olunması məqsədilə cavabdeh dövlətə təzyiqlər etməlidir.
Xocalı soyqırımı öz miqyasına, qəddarlığına və qeyri-insani cəza üsullarına görə XX əsrdə insanlığa qarşı törədilmiş ən dəhşətli soyqırımı aktlarındandır.
Soyqırımının törədilməsindən 30 il keçməsinə baxmayaraq, təəssüf ki, beynəlxalq ictimaiyyət tərəfindən ikili standartlara yol verilərək,bu soyqırımı aktına lazımi siyasi və hüquqi qiymət verilməyib, cinayəti törətmiş şəxslər hələ də məsuliyyətə cəlb edilməyib.
Dünya ictimaiyyəti, əlaqədar beynəlxalq təşkilatlar Xocalıda törədilmiş soyqırımı aktına adekvat reaksiya verməli, bu cinayət soyqırımı kimi tanınmalı, onun sifarişçiləri, icraçıları ədalət mühakiməsinə cəlb olunmalıdırlar.

Statement of the Commissioner for Human Rights (Ombudsman) of the Republic of Azerbaijan on the 30th Anniversary of Khojaly Genocide
30 years have passed since the Khojaly genocide, which entered into history as one of the most horrific tragedies of the 20th century and a grave crime against humanity.
Throughout history, as a result of Armenia’s ethnic cleansing and genocide policies against Azerbaijanis, hundreds of thousands of civilians have been massacred and expelled from their native lands.
Enjoying the prevailed environment of impunity, Armenian armed groups committed massacres in settlements of Azerbaijan and the most horrific one occurred in Khojaly.
On the night from February 25 to 26, 1992, the Armenian armed forces, Armenia-backed terrorist groups and the 366th motorized infantry regiment of the Former Soviet Army deployed in Khankendi town committed an act of genocide against the civilian population in Khojaly.
This genocidal act resulted in brutal killing of 613 people, including 106 women, 63 children and 70 elderly, whereas1275 people were taken hostage and subjected to torture. The fate of 150 hostages, including 68 women and 26 children, is still unknown. 487 people were severely injured during this genocidal act. Moreover, 8 families were totally exterminated, 130 children lost one and other 25 children lost both parents.
A number of world’s leading news agencies, “The Times”, “The Guardian”, “Reuters” and “BBC” reported about the brutal scenes of the criminal acts committed against humanity in Khojaly.
The Memorial Human Rights Center and Human Rights Watch also provided information about this horrific crime, which was committed against the civilian population in Khojaly, in their reports.
According to the UNGA Resolution 96 (I) of 11 December 1946 and the Convention on the Prevention and Punishment of the Crime of Genocide (Genocide Convention) adopted by Resolution 260 (III) of 9 December 1948, the mass extermination of civilians in Khojaly on the grounds of their ethnicity and with deliberate intent must be interpreted as genocide.
As a result of Armenian policies of ethnic cleansing and genocide against Azerbaijanis, the requirements of several international binding documents, especially of the 1949 Geneva Conventions, the Genocide Convention, the Convention against Torture and Other Cruel, Inhuman or Degrading Treatment or Punishment, International Convention on the Elimination of All Forms of Racial Discrimination, the Convention on the Rights of the Child and the Convention for the Protection of Human Rights and Fundamental Freedoms, International Covenant on Civil and Political Rights, International Covenant on Economic, Social and Cultural Rights have been grossly violated.
Armenia targeted densely populated cities and villages located kilometers away from the combat zone with ballistic missiles and cluster bombs during the Second Karabakh War as well, by continuing its genocidal policy. These attacks resulted in the deaths of about 100 civilians, including 12 children, and injuring of more than 400 people, including 50 children. Armenia’s indiscriminate attacks on civilian objects destroyed more than 3,410 houses, 120 multi-apartment residential buildings and 512 civilian infrastructure, including numerous schools, hospitals and kindergartens.
The Azerbaijani military liberated our native lands, which were under the occupation of Armenia for about 30 years, as a result of its counter-offensive operations with the aim to stop the military aggresion against our State and to protect the lives of civilians. Consequently, this laid the ground for the restoration of the violated rights of our compatriots.
At the initiative of the National Leader Heydar Aliyev, in 1994, the Milli Majlis of the Republic of Azerbaijan gave its political and legal assessment to the Khojaly genocide, the date of February 26 was declared the “Day of the Khojaly Genocide”, and the truth about the genocide was conveyed to the international community.
The international campaign "Justice for Khojaly!", implemented on the initiative of the Heydar Aliyev Foundation, played an exceptional role to promote the truth about Karabakh, especially the Khojaly genocide in the world.
At present, the legislative bodies of 17 countries, as well as 24 States of the USA have adopted resolutions and decisions condemning the massacre of civilians in Khojaly. Also, the Organization of Islamic Cooperation (OIC) recognized Armenia as an aggressor and the Khojaly tragedy as genocide.
It should be particularly noted that the fate of nearly 4,000 Azerbaijanis taken captive or hostage and went missing, including those missing in Khojaly, is still unknown since Armenia began its unlawful territorial claims against Azerbaijan.
The world community must take effective and drastic measures against Armenia that grossly violates the norms of international humanitarian law, and put pressure on the responsible state to provide information about the fate of Azerbaijani citizens taken prisoner, hostage and went missing.
The Khojaly genocide is one of the most horrific crimes of genocide committed in the history of humanity in the 20th century due to its scale, brutality and inhuman treatment.
Unfortunately, although 30 years have passed since the commission of the act of genocide in Khojaly, applying double standards, the international community has not yet established due political and legal assessment of this brutal act, and its perpetrators have not yet been brought to justice.
The world community and relevant international organizations must adequately respond to the brutal act committed in Khojaly, recognize it as a genocide and bring its instigators and perpetrators to justice.