Xarici işlər naziri Ceyhun Bayramovun İraq Respublikasının xarici işlər nazirinin müavini Nazar İsa Abdulhadi Əl-Xirullah ilə görüşünə dair
9 fevral 2022-ci il tarixində Azərbaycan Respublikası xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov İraq Respublikasının xarici işlər nazirinin müavini Nazar İsa Abdulhadi Al-Xeyrullah rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyətini qəbul edib.
Nazir Ceyhun Bayramov iki xalq arasında mövcud olan tarixi bağlar əsasında inkişaf edən ikitərəfli münasibətlərin həm ikitərəfli, həm də çoxtərəfli müstəvilərdə inkişafını vurğulayıb. İki ölkə arasında siyasi dialoqun səviyyəsindən məmnunluqla danışan nazir, İraqlı həmkarı ilə ötən il ərzində müxtəlif beynəlxalq təbirlər çərçivəsində görüşlərinə istinad edib. Keçən il Azərbaycan Respublikası Hökuməti və İraq Respublikası Hökuməti arasında ticarət, iqtisadi, elmi, texniki və mədəni əməkdaşlıq üzrə Birgə Komissiyanın iclasının Bakıda keçirilməsinin, habelə İraqın neft nazirinin ölkəmizə səfərinin ikitərəfli əməkdaşlığın genişlənməsinə müsbət töhvə verdiyi qeyd edildi.
Nazir, həmçinin qarşı tərəfə münaqişə sonrası bölgədə mövcud olan vəziyyət, üçtərəfli bəyanatların Azərbaycan tərəfindən icrası, azad olunmuş ərazilərdə həyata keçirilən geniş miqyaslı bərpa və quruculuq işləri, məcburi köçkünlərin onilliklər sonra öz torpaqlarına geri dönməsi üçün lazımi işlərin görülməsi ilə bağlı məlumat verdi.
Nazir müavini Nazar İsa Abdulhadi Al-Xeyrullah ikitərəfli münasibətlərin inkişafına verilən əhəmiyyəti qeyd etdi. Mövcud siyasi dialoqun, o cümlədən xarici işlər nazirləri arasında təmasların intensivliyinin qorunub saxlanılmasının önəmli olduğu vurğulandı. Məcburi köçkünlər, habelə dağıdılmış ərazilərin bərpası məsələsində İraqın təcrübəsinin olduğunu söyləyən nazir müavini, bu təcrübəni Azərbaycanla bölüşməyə hazır olduğunu bildirdi. O, bölgədə aparılan bərpa işlər ilə əlaqədar, o cümlədən bölgədə gələcək sülh quruculuğu istiqamətində səylərinə görə Azərbaycanı təbrik etdi.
Görüş zamanı nazir Ceyhun Bayramov Azərbaycan Respublikası və İraq Respublikası arasında diplomatik münasibətlərin qurulmasının 30 illiyi münasibətilə səmimi təbriklərini səsləndirdi və bu xüsusda İraqlı həmkarına ünvanlandığı məktubu ünvan sahibinə çatdırması üçün şəxsən nazir müavininə təqdim etdi.
Tərəflər, həmçinin qarşılıqlı maraq doğuran regional məsələlər üzrə fikir mübadiləsi apardılar.
Qeyd etmək istərdik ki, eyni gündə Azərbaycan Respublikası və İraq Respublikası Xarici İşlər Nazirlikləri arasında siyasi məsləhətləşmələr keçirilib. İclasda Azərbaycan tərəfindən nümayəndə heyətinə xarici işlər nazirinin müavini Fariz Rzayev, İraq tərəfindən isə xarici işlər nazirinin müavini Nazar İsa Abdulhadi Al-Xeyrullah başçılıq ediblər. Siyasi məsləhətləşmələr çərçivəsində əməkdaşlıq istiqamətləri üzrə bir sıra məsələlər ətrafında müzakirələr aparılıb.

Foreign Minister Bayramov with Deputy Foreign Minister of the Republic of Iraq Nazar Issa Abdulhadi Al-Khairullah
On February 9, 2022, the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan Jeyhun Bayramov received a delegation led by the Deputy Minister of Foreign Affairs of the Republic of Iraq Nazar Issa Abdulhadi Al-Khairullah.
Minister Jeyhun Bayramov stressed the development of bilateral relations between the two peoples on both bilateral and multilateral levels on the basis of existing historical ties. Speaking with satisfaction about the level of political dialogue between the two countries, the Minister referred to his meetings with his Iraqi counterpart over the past year at various international events. It was noted that the meeting of the Joint Commission on Trade, Economic, Scientific, Technical and Cultural Cooperation between the Government of the Republic of Azerbaijan and the Government of the Republic of Iraq in Baku last year, as well as the visit of the Iraqi Oil Minister to Azerbaijan made a positive contribution to expanding bilateral cooperation.
The Minister also briefed the opposite side on the situation in the region after the conflict, the implementation of trilateral statements by Azerbaijan, the large-scale restoration and reconstruction work carried out in the liberated areas, the implementation of the necessary work for the return of IDPs to their lands decades later.
Deputy Minister Nazar Issa Abdulhadi Al-Khairullah stressed the importance attached to the development of bilateral relations. It was stressed that it is important to maintain the current political dialogue, including the intensity of contacts between the foreign ministers. He said that Iraq has experience in the field of IDPs, as well as the restoration of destroyed areas, and expressed readiness to share this experience with Azerbaijan. He congratulated Azerbaijan on its restoration work in the region, including its efforts to build future peace in the region.
During the meeting, Minister Jeyhun Bayramov expressed his sincere congratulations on the 30th anniversary of the establishment of diplomatic relations between the Republic of Azerbaijan and the Republic of Iraq and personally presented the letter addressed to his Iraqi counterpart.
The sides also exchanged views on regional issues of mutual interest.
We would like to note that on the same day, political consultations were held between the Ministries of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan and the Republic of Iraq. The Azerbaijani delegation was headed by Deputy Foreign Minister Fariz Rzayev, and the Iraqi delegation - by Deputy Foreign Minister Nazar Issa Abdulhadi Al-Khairullah. Within the framework of political consultations, a number of issues on cooperation were discussed.