Azərbaycan və Finlandiya XİN-ləri arasında məsləhətləşmələr aparılıb
25 yanvar 2022-ci il tarixində Bakıda Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər Nazirliyi ilə Finlandiya Respublikasının Xarici İşlər Nazirliyi arasında növbəti siyasi məsləhətləşmələr keçirilib.
Nümayəndə heyətlərinə Azərbaycan tərəfindən xarici işlər nazirinin müavini Xələf Xələfov, Finlandiya tərəfindən isə bu ölkənin Xarici İşlər Nazirliyinin Rusiya, Şərqi Avropa və Mərkəzi Asiya Departamentinin baş direktoru xanım Marya Livala rəhbərlik ediblər.
Məsləhətləşmələr zamanı 24 mart 2022-ci il tarixində iki ölkə arasında diplomatik münasibətlərin qurulmasının 30 illiyinin qeyd ediləcəyi və bu müddət ərzində əldə edilmiş nailiyyətlər məmnunluqla xatırlanıb. Görüşdə ikitərəfli münasibətlərin bütün istiqamətləri və gələcək əməkdaşlıq perspektivləri barədə geniş fikir mübadiləsi aparılıb, eləcə də iqtisadi, təhsil, humanitar və informasiya texnologiyaları sahələrində əlaqələrin inkişafı üçün geniş imkanların olduğu vurğulanıb.
Xələf Xələfov qarşı tərəfə 44 günlük Vətən Müharibəsi, bu xüsusda imzalanmış üçtərəfli bəyanatlar, bölgədəki vəziyyət, işğaldan azad edilmiş ərazilərdə törədilmiş dağıntılar, həyata keçirilən bərpa və quruculuq işləri barədə ətraflı məlumat verib.
Marya Livala Azərbaycana səfəri çərçivəsində keçirdiyi maraqlı və məhsuldar görüşlərdən məmnunluğunu bildirib. Finlandiyanın Azərbaycanla iqtisadi, humanitar, sosial və təhsil və digər sahələrdə ikitərəfli münasibətləri inkişaf etdirməkdə, habelə Avropa İttifaqı çərçivəsində birgə layihələrin icra edilməsində maraqlı olduğunu vurğulayıb.
Görüşdə Azərbaycan və Finlandiya arasında beynəlxalq təşkilatlar çərçivəsində əməkdaşlıq, Finlandiyanın 2025-ci ildə ATƏT-ə Sədrliyi ilə bağlı prioritetləri, habelə qarşılıqlı maraq doğuran digər regional və beynəlxalq əməkdaşlıq məsələləri müzakirə edilib.

Azerbaijan and Finland hold next round of political consultations
On January 25, 2022, the next political consultations between the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan and the Ministry for Foreign Affairs of the Republic of Finland were held in Baku.
The Azerbaijani delegation was headed by Deputy Foreign Minister Khalaf Khalafov, and the Finnish side - by Director General of the Department for Russia, Eastern Europe and Central Asia of the Finnish Foreign Ministry Marja Liivala.
During the consultations, it was noted with satisfaction that March 24, 2022 will mark the 30th anniversary of the establishment of diplomatic relations between the two countries, and the achievements made during this period. At the meeting, the sides exchanged views on all aspects of bilateral relations and prospects for future cooperation, as well as it was emphasized that there are wide opportunities for the development of relations in the economic, educational, information technologies and humanitarian spheres.
Khalaf Khalafov informed the opposite side in detail about the 44-day Patriotic War, the trilateral statements signed in this regard, the situation in the region, the destruction in the liberated territories, the restoration and reconstruction work.
Marja Liivala expressed satisfaction with the interesting and fruitful meetings she held during her visit to Azerbaijan. She stressed that Finland is interested in developing bilateral relations with Azerbaijan in economic, humanitarian, social and educational and other fields, as well as in implementing joint projects within the European Union.
During the meeting, cooperation between Azerbaijan and Finland in the framework of international organizations, the priorities of Finland's chairmanship in the OSCE in 2025, as well as other issues of regional and international cooperation of mutual interest were discussed.