Mətbuat şərhi 31 mart 2026
KANADADA “31 MART - AZƏRBAYCANLILARIN SOYQIRIMI GÜNÜ” və “APREL DÖYÜŞLƏRİ”NİN İLDÖNÜMÜNƏ HƏSR OLUNMUŞ TƏDBİR KEÇİRİLİB
29 mart 2026-cı il tarixdə, Azərbaycan Respublikasının Kanadada Səfirliyi və Ottava şəhərində fəaliyyət göstərən “Qarabağ” Azərbaycan dili məktəbinin birgə təşkilatçılığı, eləcə də Azərbaycan Diasporuna Dəstək Fondunun dəstəyi ilə “31 Mart - Azərbaycanlıların Soyqırımı Günü” və “Aprel Döyüşlərinin” 10-cu ildönümünə həsr olunmuş tədbir keçirilmişdir. Tədbirdə, Səfirliyin əməkdaşları, diaspor və yerli ictimaiyyət nümayəndələri ilə yanaşı Ottavada təhsil alan tələbələr də iştirak etmişlər.
Tədbiri giriş sözü ilə açan müvəqqəti işlər vəkili Vüsal Süleymanov ermənilərin azərbaycanlılara qarşı müxtəlif dövrlərdə həyata keçirdikləri soyqırımları barədə məlumat vermis, “Aprel döyüşlərinin” Azərbaycan xalqı üçün dərin mənəvi və tarixi əhəmiyyət daşıdığını vurğulamışdır. V.Süleymanov çıxışında həmçinin Azərbaycanın postmüharibə dövründə həyata keçirdiyi bərpa və quruculuq işləri, regionda sülhün və sabitliyin təmininə yönəlmiş siyasəti barədə tədbir iştirakçılarına məlumat vermişdir.
Daha sonra çıxış edən məktəbin müəllimələri Vüsalə Əhmədova və Ülviyyə Rəhimova xalqımıza qarşı əsrlər boyu davam edən soyqırımı siyasətinin tarixi kökləri barədə danışmış, “Aprel döyüşləri”nin Azərbaycanın Vətən müharibəsindəki böyük hərbi Qələbəsinin başlanğıcı olduğunu bildirmişdir.
Tədbir zamanı Azərbaycan icmasının üzvlərinin çıxışları dinlənilmiş, vətənpərvərlik mövzusunda filmlər nümayiş etdirilmişdir.

Press release 31 March 2026
An Event Dedicated to the "31 March - Day of Genocide of Azerbaijanis" and Anniversary of the “April Battles” held in Canada
On March 29, 2026, an event dedicated to the "31 March - Day of Genocide of Azerbaijanis" and the 10th anniversary of the "April Battles" was held in Ottawa. The event was organized jointly by the Embassy of the Republic of Azerbaijan in Canada and the “Karabakh” Azerbaijani Language School, with the support of the Azerbaijani Diaspora Support Fund. The gathering was attended by members of the embassy staff, representatives of the Azerbaijani diaspora and local community, as well as students studying in Ottawa.
The event commenced with an introductory address by Vusal Suleymanov, the Chargé d'Affaires of the Azerbaijani Embassy. He provided an overview of the genocidal acts committed by Armenians against Azerbaijanis over various periods of history, emphasizing the profound moral and historical significance of the "April Battles" for the Azerbaijani people. In his address, Süleymanov also informed the participants about Azerbaijan's post-war recovery efforts, its reconstruction initiatives, and the country’s policies aimed at ensuring peace and stability in the region.
Following this, teachers Vusala Ahmadova and Ulviyya Rahimova from the Azerbaijani Language School presented a detailed information of the historical origins of the centuries-old genocidal policies against the Azerbaijani people. They highlighted that the "April Battles" marked the beginning of Azerbaijan's significant military victory in the Patriotic War.
Throughout the event, speeches were delivered by members of the Azerbaijani community, and patriotic films were screened to further engage and inspire the audience.