Azərbaycandakı dini konfessiya rəhbərlərinin Xocalı soyqırımı ilə bağlı beynəlxalq ictimaiyyətə müraciəti
Dünya dini liderlərinə, beynəlxalq təşkilatlara,
parlamentlərə və dünya ictimaiyyətinə
MÜRACİƏT
Uca Yaradanın adı ilə!
Biz, Azərbaycanda fəaliyyət göstərən dini konfessiyaların rəhbərləri XX əsrin qanlı faciələrindən biri olan, insanlıq əleyhinə ən ağır hərbi cinayətlər sırasında yer alan Xocalı soyqırımının 30-cu ildönümü ərəfəsində dünya ictimaiyyətinə müraciət edirik.
Xocalı soyqırımı Ermənistanın Azərbaycana qarşı hərbi təcavüzü zamanı Ermənistan hərbiçiləri tərəfindən dinc azərbaycanlı əhaliyə qarşı törədilmiş hərbi cinayətlərin ən dəhşətlisidir. Bu qətliamdan bir neçə gün əvvəl - 1992-ci ilin fevralın 17-də Ermənistan silahlı birləşmələri Azərbaycanın Xocavənd rayonunun Qaradağlı kəndində yerli azərbaycanlı əhalini kütləvi qırğına məruz qoymuş və öz cinayətlərini misli görünməmiş qəddarlıqla davam etdirərək, fevralın 25-dən 26-na keçən gecə keçmiş sovet ordusunun 366-cı motoatıcı alayının iştirakı ilə Xocalı şəhərində soyqırımı törətmişlər. Ağır hərbi texnikanın tətbiqi ilə davam edən qırğınlar nəticəsində Xocalı şəhəri tamamilə dağıdılaraq yerlə-yeksan edilmiş, 63-ü uşaq, 106-sı qadın, 70-i qoca olmaqla, 613 nəfər azərbaycanlı öz milli mənsubiyyətinə görə vəhşicəsinə qətlə yetirilmişdir. Ağlasığmaz qəddarlıqla 8 ailə tamamilə məhv edilmiş, 25 uşaq hər iki valideynini, 130 uşaq isə valideynlərindən birini itirmişdir. Azğınlaşmış hərbiçilər insanların başlarının dərisini soymuş, müxtəlif əzalarını kəsmiş, körpə uşaqların gözlərini çıxarmış, hamilə qadınların qarınlarını yarmış, insanları diri-diri torpağa basdırmış və ya yandırmış, meyitlərin bir qismini minalamışlar. Şaxtalı hava şəraitində əli-ayağı yalın qaçıb xilas olmaq istəyən mülki əhaliyə belə aman verilməmiş, onlar təqib edilərək yollarda, meşələrdə Ermənistan hərbi qulluqçuları tərəfindən xüsusi amansızlıqla qətlə yetirilmişlər. Bu bəşəri cinayət nəticəsində 487 dinc sakin ağır yaralanmış, 1275 nəfər girov götürülərək dəhşətli işgəncələrə məruz qalmış, meyitlər üzərində qeyri-insani təhqir və həqarətlərə yol verilmişdir. Girov götürülənlərdən 150 nəfərin, o cümlədən 68 qadının və 26 uşağın taleyi bu günədək məlum deyil.
Dünya ictimaiyyətinin diqqətinə bir daha çatdırırıq ki, Ermənistanın əsassız ərazi iddiaları və təcavüzkar siyasəti nəticəsində Azərbaycan Respublikasının beynəlxalq səviyyədə tanınmış ərazilərininin 20%-i 30 ilə yaxın işğal altında saxlanılmış, Azərbaycan xalqına qarşı etnik təmizləmə siyasəti, fiziki və mənəvi terror həyata keçirilmiş, bir milyondan artıq insan Ermənistandakı və Azərbaycanın Qarabağ bölgəsindəki öz ata-baba torpaqlarından qovularaq qaçqın və məcburi köçkünə çevrilmiş, onların insan hüquqları kobud şəkildə pozulmuş, yüzlərlə şəhər və kənd, Azərbaycan xalqının qədim və zəngin mədəni irsi dağıdılaraq talan edilmişdir.
2020-ci ilin yay aylarından etibarən Ermənistan Azərbaycana qarşı növbəti hərbi təxribata başlayaraq “yeni torpaqlar naminə yeni müharibə” şüarı ilə Azərbaycanın müxtəlif bölgələrinə, dinc əhali və mülki infrastruktura qarşı ağır artilleriyadan istifadə etməklə işğal ərazisini genişləndirməyə cəhd göstərdi. Öz hərbi cinayətlərini və vandalizm aktlarını davam etdirən təcavüzkar erməni rejimi Ermənistan-Azərbaycan sərhədində və hərbi əməliyyatlar zonasından uzaqda yerləşən yaşayış məntəqələrimizi, o cümlədən, Gəncə, Bərdə, Tərtər, Mingəçevir, Qəbələ kimi iri şəhərləri ağır artilleriya, qadağan edilmiş ballistik raketlər, fosforlu və kasetli bombalarla atəşə tutdu. Ermənistanın növbəti hərbi təxribatlarına cavab olaraq başlayan müqəddəs Vətən Müharibəsində Azərbaycan beynəlxalq hüquq normalarına, BMT Təhlükəsizlik Şurasının 822, 853, 874 və 884 saylı qətnamələrinin tələblərinə uyğun olaraq əzəli torpaqlarını 30 illik işğaldan qurtardı, dünya birliyi tərəfindən tanınan sərhədləri çərçivəsində öz ərazi bütövlüyünü və tarixi ədaləti bərpa etdi.
Dünya ictimaiyyətinin diqqətinə çatdırmaq istəyirik ki, Ermənistan işğalçılıq, etnik təmizləmə və soyqırımı siyasəti ilə yanaşı, həm də 30 illik işğal zamanı Azərbaycanın dini-mədəni və tarixi irsinə qarşı mənəvi təcavüz və genosid həyata keçirmişdir. Həmin ərazilərdə yerləşən müsəlman və digər dini məbədlər, o cümlədən, rus pravoslav kilsələri, mədəni-tarixi abidələr, qəbristanlıqlar uzun illər ərzində erməni vandalizminə, qədim Alban xristian kilsələri isə erməniləşdirmə cəhdlərinə məruz qalmışdır. Bölgədə mövcud olmuş 67 məsciddən 65-ni tamamilə dağıdan, məscidləri tövləyə çevirən, hətta orada İslamda haram buyurulan heyvanları saxlayaraq həqarətlər edən Ermənistan bütün İslam aləminin heysiyyətini təhqir etməkdən belə çəkinməmişdir. Vaxtilə Azərbaycanın inkişaf etmiş Ağdam, Füzuli, Cəbrayıl və s. kimi böyük və abad şəhərlər, yüzlərlə qəsəbə və kəndlər Ermənistan tərəfindən xarabazarlığa çevrilərək yer üzündən silinmiş, mövcud infrastruktur tamamilə məhv edilmişdir. Hazırda buraya müşahidəçi missiyası ilə gələn xarici qonaqlar bu yerləri “Qafqazın Xirosiması”, “ruhlar şəhəri” adlandırırlar. İşğal olunmuş ərazilərdə misli görünməyən “yandırılmış torpaq” siyasəti tətbiq olunmuşdur.
Muharibənin bitməsinə və təcavüzə son qoyulmasına baxmayaraq, bugünədək azad edilmiş torpaqlarda hələ də günahsız insanlar şəhid olur, çünki həm 30 illik işğal dönəmində, həm də Azərbaycan torpaqlarını tərk edərkən Ermənistan bura yüz minlərlə mina yerləşdirmişdir. Ermənistan beynəlxalq hüquqa və humanitar prinsiplərə açıq-aşkar etinasızlıq göstərərək mina xəritələrini verməkdən yayınır və ya həqiqətə uyğun olmayan saxta xəritələr təqdim edir. Müharibədən sonra erməni dini liderləri revanşist bəyanatlarla öz xalqını region üçün son dərəcə zəruri olan sülhə deyil, yeni müharibəyə çağırırlar. Ermənistan siyasi və dini dairələri beynəlxalq qurumlara və dini təşkilatlara müraciət edərək işğaldan azad olunmuş ərazilərdə Azərbaycanın guya xristian abidələrini məhv etməsi barədə yalançı və böhtan xarakterli dezinformasiyalar yayır, Qarabağda Ermənistanın törətdiyi vandalizmdən diqqəti yayındırmaq məqsədilə əsl həqiqətləri pərdələməyə çalışırlar.
Biz, dini konfessiya rəhbərləri bildiririk ki, fəaliyyət göstərdiyimiz Azərbaycanda din-dövlət münasibətləri yüksək səviyyədə tənzimlənir və bütün dinlər dövlət tərifindən bərabər hüquqlarla təmin olunur. Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin sərəncamları və Birinci vitse-prezident Mehriban xanım Əliyevanın bilavasitə iştirakı və himayəsi ilə Qarabağın dirçəlişinə və yenidən qurulmasına start verilmiş, o cümlədən Ermənistan tərəfindən məhv və talan edilmiş zəngin mədəni-tarixi irsin, eyni zamanda müsəlman və xristian məbədlərinin bərpasına və qorunmasına başlanılmışdır.
Biz beynəlxalq və dini təşkilatları, din xadimlərini işğaldan azad olunmuş ərazilərdə real vəziyyətlə, o cümlədən ölkədə mövcud olan nümunəvi tolerantlıq və multikulturalizm mühiti ilə yerində tanış olmaq məqsədilə Azərbaycana dəvət edirik. Ümidvarıq ki, müvafiq beynəlxalq təşkilatlar və ixtisaslaşdırılmış qurumlar işğaldan azad olunmuş ərazilərdə Azərbaycanın tarixi, mədəni və dini abidələrinə qarşı Ermənistanın törətdiyi vandalizm aktlarını öz gözləri ilə görərək bu qeyri-insani əməllərə düzgün qiymət verəcək və obyektiv gerçəkliyi beynəlxalq ictimaiyyətə təqdim edəcəklər.
Təəssüflə qeyd edirik ki, dünyada baş verən kütləvi zorakılıq hallarının, ekstremizmin və terror cinayətlərinin vaxtında hüquqi-siyasi qiymət almamasının arxasında bəzi siyasət və din xadimlərinin, dövlətlərin, təşkilatların həmin problemlərə münasibətindəki ikili standartlar, dini və irqi ayrı-seçkilik kimi təhlükəli meyllər dayanır. Ermənistanın Azərbaycana qarşı təcavüzü və onun nəticələrini, işğal edilmiş ərazilərdə Ermənistan tərəfindən törədilmiş vandalizm haqqında həqiqətləri bütün miqyası və dəhşətləri ilə dünya ictimaiyyətinə çatdırmaq, xüsusilə də Xocalı qətliamının soyqırımı kimi tanınmasına nail olmaq şəhidlərin ruhu qarşısında insanlıq borcumuzdur. Bu məramla bir daha müraciət edərək, dünya dini liderlərini, parlamentləri, BMT və digər beynəlxalq təşkilatları Holokost, Xatın, Srebrenitsa və s. bəşəri cinayətlər kimi Xocalı soyqırımına da ədalətli və obyektiv hüquqi-siyasi qiymət verilməsinə dəstək olmağa çağırırıq.
Azərbaycandakı dini konfessiyalar regionumuzda hər hansı hərbi aqresiyaya, müharibə və nifrət çağırışlarına, dini və etnik dözümsüzlüyə, revanşizm meyillərinə son qoyulmasına, dövlətlər və xalqlar arasında mehriban qonşuluğun, sülhün və əmin-amanlığın bərqərar edilməsinə tərəfdar olduğunu bəyan edir. Biz bir daha dünya dini liderlərini, beynəlxalq təşkilatları, parlamentləri və dünya ictimaiyyətini bu uca məqsədlər naminə səfərbər olmağa, xüsusilə də Erməni Apostol Kilsəsini bəşəri dəyərləri, sülh və barışıq ideallarını təbliğ etməyə dəvət edirik.

Appeal by the leaders of Azerbaijan's religious confessions on the 30th Anniversary of Khojaly Genocide
APPEAL
to the World's Religious Leaders,
International Organizations,
the Parliaments and the World Community.
In The Name of The Great Creator!
We, the leaders of religious denominations in Azerbaijan, address the World Community on the eve of the 30th anniversary of the Khojaly genocide, one of the bloodiest tragedies of the XX century and one of the gravest war crimes against Humanity.
The Khojaly genocide is one of the worst war crimes committed by Armenian military against the Azerbaijani civilian population during Armenia's military aggression against Azerbaijan. A few days before that massacre, on February 17, 1992, Armenian armed forces massacred local Azerbaijani population in Garadagli village of Khojavend region of Azerbaijan, then extended their crimes with unprecedented brutality, and committed genocide in Khojaly with the involvement of the 366th Motorized Rifle Regiment of the former Soviet Army. As a result of the ongoing massacres with the use of heavy military equipment, the city of Khojaly was completely destroyed, 613 Azerbaijanis, including 63 children, 106 women, and 70 elderly people, were brutally killed because of their ethnic identity. With unimaginable cruelty, 8 families were completely annihilated, 25 children lost both parents, and 130 children lost one of their parents. Frenzied soldiery skinned people's heads, cut off parts of their bodies, gouged out the eyes of babies, rip open bellies of pregnant women, buried or burned people alive, and laid mined under some of the dead bodies. Even the civilian population, who tried to escape barefoot in the frosty weather, was not spared, they were persecuted and killed on the roads and in the forests by Armenian military with extreme cruelty. As a result of this inhuman crime, 487 peaceful civilians were seriously injured, 1275 people were taken hostage and subjected to horrific tortures, the corpses were subjected to inhuman affront and outrage. The destiny of 150 hostages, including 68 women and 26 children, is still unknown.
We reiterate to the world community that as a result of Armenia's baseless territorial claims and aggressive policy, 20% of the internationally recognized territories of the Republic of Azerbaijan were occupied for nearly 30 years, the ethnic cleansing, physical and moral terror were carried out against the Azerbaijani people. Humans were expelled from their ancestral lands in Armenia and the Karabakh region of Azerbaijan and became refugees and internally displaced persons, their human rights were grossly violated, hundreds of cities and villages, the ancient and rich cultural heritage of the Azerbaijani people were destroyed and looted.
Starting from the summer of 2020, Armenia launched another military provocation against Azerbaijan and tried to expand the occupied territories using heavy artillery against various regions of Azerbaijan, peaceful population, and civilian infrastructure under the motto "a new war for new lands." Continuing its war crimes and acts of vandalism, the aggressive Armenian regime launched fire using heavy artillery, banned ballistic missiles, phosphorous and cluster bombs on our settlements situating on both the Armenian-Azerbaijani border and far from the zone of military operations, including large cities as Ganja, Barda, Tartar, Mingachevir, and Gabala. In the sacred Patriotic War, which began in response to the next military provocations of Armenia, Azerbaijan liberated its ancestral lands from the 30-years-long occupation, regained its territorial integrity within its internationally recognized borders, and restored the historic justice, in accordance with the International law, UN Security Council Resolutions 822, 853, 874 and 884.
We bring to the attention of the world community that Armenia, along with its policy of occupation, ethnic cleansing and genocide, has committed during the 30 years of occupation spiritual aggression and genocide against the religious, cultural and historical heritage of Azerbaijan. Muslim and other religious temples in those areas, including Russian Orthodox churches, cultural and historical monuments, and cemeteries, were subjected to Armenian vandalism for many years; Ancient Albanian Christian churches were attempted to be Armenianized. Armenia, which completely destroyed 65 of the 67 mosques in the region, turned mosques into barns, even insulted them by keeping there animals forbidden in Islam, did not hesitate to insult the dignity of the entire Islamic world. Erstwhile developed, large and prosperous Azerbaijani cities of Aghdam, Fizuli, Jabrayil and others, hundreds of villages and settlements were destroyed by Armenia, the existed infrastructure was completely destroyed. At present, foreign guests visiting the country on an observation mission call these places the “Caucasian Hiroshima”, the “City of Spirits”. In the occupied territories, an unprecedented policy of "burnt lands" was applied.
Despite the end of the war and the aggression, innocent people are still being killed in the liberated lands, because Armenia aggressors planted hundreds of thousands of mines both during the 30-year occupation and when leaving Azerbaijan. In blatant disregard for international law and humanitarian principles, Armenia avoids providing mine maps or presents false maps that do not correspond to reality. After the war, Armenian religious leaders issue revanchist statements, calling on their people not to peace that is so necessary for the region, but to a new war. Appealing to the international institutions and religious organizations, political and religious circles of Armenia are spreading false and defamatory information about the alleged destruction of Christian monuments in the liberated territories of Azerbaijan, trying to hide the real truth in order to divert attention from Armenian vandalism in Karabakh.
We, the leaders of religious denominations, declare that the religion-state relations in Azerbaijan, where we operate, are being regulated at a high level, and all the religions enjoy equal rights provided by the state. According to the orders of the President of the Republic of Azerbaijan Mr. Ilham Aliyev and the personal participation and patronage of the First Vice-President Mrs. Mehriban Aliyeva, the revival and reconstruction process of Karabakh has been started, including the restoration of the rich cultural and historical heritage destroyed by Armenia, and the restoration and protection of the Muslim and Christian temples have begun as well.
We invite international and religious organizations and religious figures to Azerbaijan to get acquainted here with the real situation in the liberated territories, as well as the exemplary environment of tolerance and multiculturalism in the country. We hope that the relevant international organizations and specialized institutions, by seeing with their own eyes the acts of vandalism committed by Armenia against the historical, cultural and religious monuments of Azerbaijan in the liberated territories, will properly assess these inhumane acts and present the objective reality to the international community.
We regret to note, that behind the lack of timeous legal and political assessment of mass violence, extremism and terrorist crimes in the world there are double standards of some policymakers, religious figures, states and organizations, as well as dangerous tendencies such as religious and racial discrimination. It is our human duty to the souls of the martyrs to inform the world community about Armenian aggression against Azerbaijan and its consequences, the truth about Armenian vandalism committed in the occupied territories in all its scale and horror, especially achieve the recognition of the Khojaly massacre as a genocide. Reiterating to this end, we call on the world's religious leaders, the parliaments, the UN and other international organizations for a fair and objective legal and political assessment of the Khojaly genocide in the same way it was given to the Holocaust, Khatyn, Srebrenica and other crimes against Humanity.
The religious denominations in Azerbaijan declare their support for the end of any military aggression, calls for war and hatred, religious and ethnic intolerance, revanchism in our region, for the establishment of good neighborship, peace and tranquility between states and peoples. Once again, we call on the World's Religious Leaders, International Organizations, the Parliaments and the World Community to mobilize for these high aims and especially call on the Armenian Apostolic Church to promote human values, ideals of peace and reconciliation.