Mətbuat xidməti idarəsinin rəisi Leyla Abdullayevanın Ermənistan XİN-in Azərbaycan Mədəniyyət Nazirliyinin bəyanatını təhrif edən açıqlamasına dair şərhi
Ermənistan XİN-inin yaddaşını təzələyirik: Ermənistan 30 ilə yaxın bir müddətdə Azərbaycanın ərazilərinin bir hissəsini hərbi işğal altında saxlayaraq bu ərazilərdə geniş miqyaslı qeyri-qanuni fəaliyyət, o cümlədən urbisid, kultursid və ekosid törədən bir ölkədir.
Ermənistan Azərbaycanın 9 şəhəri və yüzlərlə kəndini yer üzündən silib. Bu ərazilərdəki tarixi, mədəni, dini abidələr viran qoyulub, talan edilib.
Ermənistan işğal altında saxladığı ərazilərdə törətdiyi məqsədyönlü dağıntıları gizlətmək üçün onilliklər ərzində bu ərazilərə YUNESKO missiyasının səfərinin qarşısını alıb. Bu fakt, YUNESKO-nun 2005-ci ildə dərc etdiyi fəaliyyət hesabatında aydın şəkildə əks olunub.
Eyni zamanda, Ermənistan öz ərazisindəki Azərbaycanın mədəni irsini tamamilə məhv edib.
Ermənistan son 30 ildə beynəlxalq hüquq, o cümlədən humanitar hüquq normalarını tapdalayıb; 1949-cu il Cenevrə Konvensiyası, YUNESKO-nun 1954-cü və 1970-ci illər konvensiyalarını kobud şəkildə pozub.
Ermənistanın yuxarıda sadalanan vandalizminin nəticələri beynəlxalq media və müstəqil ekspertlər tərəfindən geniş şəkildə sənədləşdirilib və işıqlandırılıb.
Bütün bu qeyd edilənlər fonunda görünür Ermənistan XİN-i Azərbaycan Mədəniyyət Nazirliyinin bəyanatından yalan çıxarışlar edərək öz qeyri-qanuni əməllərini pərdələmək məqsədi güdür.
Lakin qonşu ölkənin rəsmi qurumu unudur ki, Ermənistandan fərqli olaraq, Azərbaycan tarixi-mədəni irsinə dini və etnik zəmində ayrı-seçkilik etmir. Azərbaycan bütün dünyada tolerantlıq və mədəni müxtəliflik nümunəsidir.
Ermənistan XİN-inə tövsiyəmiz budur ki, ətəyinə yalan, uydurma, iftira dolu daşları yığmaqla özünü daha da dərin və çıxılmaz vəziyyətə salmasın, əksinə ətəyindəki daşları ataraq, xoş niyyət və əməllər göstərməyə çalışsın.

Comment from the Head of the Press Service Department of Azerbaijan FM on the statement of the Armenian Foreign Ministry
We would like to renew the memory of the Armenian Foreign Ministry: Armenia is a country that has been occupying part of Azerbaijan's territory for nearly 30 years, committing large-scale illegal activities in these territories, including urbicide, culturicide, and ecocide.
Armenia has wiped out 9 Azerbaijani cities and hundreds of villages. Historical, cultural, and religious monuments in these areas have been destroyed and looted.
For decades, Armenia has prevented a UNESCO mission from visiting the occupied territories in order to cover up its deliberate destruction. This fact is clearly reflected in the UNESCO activity report published in 2005.
At the same time, Armenia has completely destroyed the cultural heritage of Azerbaijan on the territory of Armenia.
Armenia has violated international law, including humanitarian law, over the past 30 years; it has grossly violated the 1949 Geneva Convention and the 1954 and 1970 UNESCO Conventions.
The results of the above-mentioned vandalism of Armenia have been widely documented and covered by the international media and independent experts.
Against the background of all this, it seems that the Armenian Foreign Ministry intends to cover up its illegal actions by making false extracts from the statement of the Azerbaijani Ministry of Culture.
However, the official body of the neighboring country forgets that, unlike Armenia, Azerbaijan does not discriminate against its historical and cultural heritage on religious and ethnic grounds. Azerbaijan is an example of tolerance and cultural diversity around the world.
Our recommendation to the Armenian Foreign Ministry is that it should not put himself in a deeper and hopeless situation by collecting stones full of lies, fabrications, and slander at his feet, but on the contrary, by throwing away these stones should try to show good intentions and deeds.