Xarici İşlər Nazirliyinin Mətbuat xidməti idarəsinin Ermənistan tərəfinin üzərinə götürdüyü öhdəliklərdən yayınmaq cəhdi ilə bağlı açıqlaması
Ermənistan Xarici İşlər Nazirliyinin mətbuat katibinin, 8 erməni əsilli hərbi qulluqçunun qaytarılması müqabilində birinci Ermənistan-Azərbaycan müharibəsində itkin düşmüş vətəndaşlarımızın və onların basdırıldıqları kütləvi məzarlıqların yerləri barədə məlumatların Azərbaycan tərəfinə verilməsi barədə Ermənistanın öz üzərinə öhdəlik götürməməsinə dair 7 fevral 2022-ci il tarixli açıqlaması beynəlxalq humanitar hüquq normalarına və humanizm prinsipinə hörmətsizliyin ən ifrat nümunəsi kimi qiymətləndirilməlidir.
Ermənistan Xarici İşlər Nazirliyinə xatırladırıq ki, 1949-cu il Cenevrə Konvensiyası və onun muvafiq protokolları və bütövlükdə beynəlxalq humanitar hüquq normaları ilə üzərinə götürdüyü öhdəliklərə uyğun olaraq, Ermənistan tərəfi sözügedən dövlətin silahlı qüvvələri tərəfindən sistemli surətdə qətlə yetirilən mülki və hərbi Azərbaycan vətəndaşları və onların kütləvi şəkildə basdırıldıqları məzarlıqların yerləri barədə məlumatları Azərbaycana tərəfinə təqdim etməyə borcludur.
Bir daha vurğulamaq istərdik ki, cari ilin 4 fevral tarixində Fransa Respublikasının Prezidentinin təşəbbüsü ilə Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin, Fransanın Avropa İttifaqına sədrliyi qismində Prezident Emmanuel Makronun, Avropa İttifaqı Şurasının Prezidenti Şarl Mişelin və Ermənistan Respublikasının baş naziri Nikol Paşinyanın iştirakı ilə videoformatda keçirilmiş görüşün gündəliyində duran əsas məsələlərdən biri məhz humanitar məsələlər olub. Bununla əlaqədar, Azərbaycan Prezidenti tərəfindən birinci Ermənistan-Azərbaycan müharibəsi zamanı 71-i uşaq, 267-si qadın və 326-sı ahıl olmaqla, ümumilikdə 3890 Azərbaycan vətəndaşının taleyi barədə məlumat verilməsi və onların basdırıldığı kütləvi məzarlıqların yerlərinə Ermənistan tərəfindən aydınlıq gətirilməsinin vacibliyi diqqətə çatdırılıb və bu məsələyə Fransa və Avropa İttifaqı Şurasının prezidentləri tərəfindən dəstək ifadə olunub. İtkin düşmüş 4000-nə yaxın Azərbaycan vətəndaşlarının taleyinə aydınlıq gətirilməsinə görə məsuliyyət daşıyan Ermənistan tərəfi isə bu məsələdə əməkdaşlıq edəcəyinə vəd verib.
Azərbaycan tərəfinin atdığı humanist addımların nəticəsi olaraq 1708 erməni hərbi qulluqçunun cəsədinin tapılaraq qarşı tərəfə təhvil verilməsi fonunda Ermənistanın inkarçılıq siyasətini davam etdirməsi, beynəlxalq humanitar hüquq əsasında, həmçinin 4 fevral 2022-ci ildə videoformatda keçirilmiş görüş zamanı üzərinə götürdüyü öhdəlikləri inkar etməsi mənəvi-etik və beynəlxalq hüquqi çərçivələrdən tamamilə kənara çıxır.
Bu müstəvidə humanizm prinsipinə sadiq qalan Azərbaycan Respublikası tərəfindən müvafiq hüquqi prosedurlar bitdikdən sonra Ermənistan tərəfinə təhvil verilən hərbi qulluqçuların yenə Ermənistan dövləti tərəfindən kütləvi surətdə həbslərə və təqiblərə məruz qalmaları bu dövlətin öz vətəndaşlarına “qayğısı” kontekstində xüsusi təəccüb doğurur.
Biz beynəlxalq ictimaiyyəti Ermənistan tərəfinə təzyiq göstərərək birinci Ermənistan-Azərbaycan müharibəsinin qanlı irsi olan itkin düşmüş Azərbaycan vətəndaşlarının taleyinə aydınlıq gətirməkdə məsuliyyətli davranmağa və öz öhdəliklərinə əməl etməsini tələb etməyə çağırırıq.
Qeyd olunmalıdır ki, Beynəlxalq Qızıl Xaç Komitəsi tərəfindən itkin düşmüş şəxslərin ailə üzvlərindən alınan DNT nümunələri əsasında 3000-dən artıq insanın DNK bazası yaradılmışdır.
Ermənistan tərəfindən veriləcək məlumatlar əsasında kütləvi məzarlıqlardan çıxarılacaq qalıqlar nəticəsində 30 ilə yaxın müddətdə barələrində heç bir məlumat verilməyən, itkin düşmüş Azərbaycan vətəndaşlarının taleyinə aydınlıq gətirilə bilər.

Statement of the Foreign Ministry's Press Service Department
Statement by the Spokesperson of the Ministry of Foreign Affairs of Armenia on February 7, 2022 claiming that Armenia has no obligation to provide the Azerbaijani side with information about the whereabouts of the Azerbaijani citizens who went missing in the first Armenia-Azerbaijan war and the mass graves in which they were buried, in exchange for the return of 8 servicemen of Armenian origin, is the most extreme example of disrespect for the rule of law and the principle of humanism.​
We remind the Armenian Foreign Ministry that in accordance with its obligations under the 1949 Geneva Conventions and its relevant protocols and international humanitarian law as a whole, the Armenian side is obliged to provide the Azerbaijani side with information on the civilian and military Azerbaijani citizens systematically killed by the armed forces of Armenia, and about the location of their mass graves.
We would like to emphasize once again that one of the main issues on the agenda of the meeting held on February 4 of this year in a video format at the initiative of the President of the French Republic with the participation of the President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev, French President Emmanuel Macron as the chair of the Council of the EU, President of the EU Council Charles Michel and Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan, were precisely humanitarian issues. In this regard, the President of Azerbaijan brought to attention the importance of informing about the fate of a total of 3,890 Azerbaijani citizens, including 71 children, 267 women and 326 elderly people, during the first Armenia-Azerbaijan war, and clarifying the issue by Armenia regarding the location of mass graves where they were buried, and this issue was supported by the Presidents of France and the Council of the European Union. The Armenian side, which is responsible for clarifying the fate of about 4,000 missing Azerbaijani citizens, has promised to cooperate in this matter.
The continuation of the policy of denial by Armenia against the background of the discovery and transfer to the opposite side the bodies of 1708 Armenian servicemen by the Azerbaijani side as a result of the recent war, the denial by Armenia of its obligations assumed on the basis of international humanitarian law, as well as during the meeting held on February 4, 2022 in a video format, completely goes beyond the moral, ethical and international legal framework.​
In the context of this state’s “care” for its citizens, it is especially surprising that after the completion of the relevant legal procedures by the Republic of Azerbaijan, which is committed to the principle of humanism, on the transfer of the ldetained Armenian military personnel to their country, these people are again subjected to mass arrests and persecution by the Armenian state.​
We call on the international community to put pressure on the Armenian side to take responsibility for clarifying the fate of the missing Azerbaijani citizens, the bloody legacy of the first Armenia-Azerbaijan war, and to demand that it fulfills its obligations.​
It should be noted that the International Committee of the Red Cross has created a DNA database of more than 3,000 people based on DNA samples taken from family members of missing persons.
Based on the information provided by Armenia, the fate of missing Azerbaijani citizens, about whom no information has been provided for about 30 years, can be clarified as a result of the remains to be removed from mass graves.