Xarici işlər naziri Ceyhun Bayramovun Neft İxrac edən Ölkələr Təşkilatının Baş katibi Məhəmməd Barkindo ilə görüşünə dair
20 yanvar 2022-ci il tarixində xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov Avstriyaya işgüzar səfəri çərçivəsində Neft İxrac edən Ölkələr Təşkilatının (OPEC) Baş katibi Məhəmməd Barkindo ilə görüşüb.
Görüş çərçivəsində Baş katib Azərbaycan ilə əməkdaşlıqdan məmnunluqla bəhs edərək, 2016-cı ildə dünya neft bazarının sabitləşdirilməsi məqsədilə Azərbaycan dövlət başçısı İlham Əliyevin Dünya İqtisadi Forumunda OPEC-ə üzv olan bütün ölkələrin və təşkilata üzv olmayan ölkələrin bir araya gəlməsi və birlikdə çalışması ilə bağlı çağırış edən ilk lider olduğunu xatırladı. Bu təşəbbüsün OPEC-ə üzv olan və qeyri-üzv ölkələrdə geniş müzakirələrə səbəb olduğu və məhz Azərbaycan Prezidentinin dəstəyi ilə qısa zaman ərzində 2016-ci ilin dekabr ayında OPEC Plus formatının yaradıldığını qeyd etdi. Baş katib OPEC Plus formatında birgə fəaliyyətin dünya neft bazarında qiymətlərin sabitləşməsinə töhfə verdiyini söylədi.
Nazir Ceyhun Bayramov OPEC Plus formatında uğurlu əməkdaşlığımızdan danışaraq, Azərbaycanın bu formatda əməkdaşlığın davam etdirilməsində maraqlı olduğunu qeyd etdi. O, Baş katib Məhəmməd Barkindonun rəhbərliyi altında OPEC Plus formatında uğurlu addımların atıldığını və bunun nəticəsində dünya neft qiymətlərinin sabitləşdiyini bildirdi.

Minister Jeyhun Bayramov meets the Secretary General of the Organization of Petroleum Exporting Countries Mohammed Barkindo
On January 20, 2022, during his working visit to Austria, Foreign Minister Jeyhun Bayramov met with Secretary General of the Organization of the Petroleum Exporting Countries (OPEC) Mohammed Barkindo.
During the meeting, the Secretary General expressed satisfaction with the cooperation with Azerbaijan and recalled that the President of Azerbaijan Mr. Ilham Aliyev, was the first leader who, at the World Economic Forum in 2016, called on all OPEC member countries and non-member countries to unite and work together in order to stabilize the world oil market. He noted that this initiative has caused widespread discussion in OPEC member and non-member countries, and it was with the support of the President of Azerbaijan that the OPEC Plus format was established in December 2016 in a short time. The Secretary General said that joint activities in the OPEC Plus format contributed to the stabilization of prices on world oil markets.
Speaking about our successful cooperation in the OPEC Plus format, Minister Jeyhun Bayramov noted that Azerbaijan is interested in continuing cooperation in this format. He noted that under the leadership of Secretary General Mohammed Barkindo, successful steps have been taken in the OPEC Plus format, and as a result, world oil prices have stabilized.