Xarici işlər naziri Ceyhun Bayramovun Avstriya Respublikasının Avropa və beynəlxalq məsələlər üzrə federal naziri Aleksandr Şallenberq ilə görüşünə dair
20 yanvar 2022-ci il tarixində xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov Vyanaya işgüzar səfəri çərçivəsində Avstriya Respublikasının Avropa və beynəlxalq məsələlər üzrə federal naziri Aleksandr Şallenberq ilə görüşüb.
Görüşdə ikitərəfli əməkdaşlıq məsələləri, münasibətlərin perspektivləri müzakirə olunub, həmçinin ikitərəfli iqtisadi əməkdaşlıq və biznes əlaqələrinin inkişaf etdirilməsi üçün böyük potensialın mövcud olduğu qeyd olunub.
Nazirlər cari ildə ölkələrimiz arasında diplomatik əlaqələrin 30 illiyi ilə əlaqədar bir sıra tədbirlərin keçirilməsi barədə fikir mübadiləsi aparıblar.
Nazirlər, həmçinin regional təhlükəsizlik məsələlərini müzakirə ediblər.
Nazir Ceyhun Bayramov post-münaqişə dövründə regionda mövcud olan vəziyyət, həyata keçirilən geniş miqyaslı bərpa və quruculuq işləri barədə məlumat verib. İşğal faktorunun aradan qaldırılması ilə iki ölkə arasında münasibətlərin normallaşdırılması üçün imkanların yarandığını qeyd edən nazir, bunun üçün ilk növbədə beynəlxalq hüququn prinsiplərinə ciddi riayət edilməsinin zəruriliyini vurğuladı.
Tərəflər, həmçinin Azərbaycan və Avropa İttifaqı arasında əməkdaşlıq məsələləri və qarşılıqlı maraq doğuran digər mövzuları müzakirə ediblər.

Minister Jeyhun Bayramov meets the Federal Minister for European and International Affairs of the Republic of Austria Alexander Schallenberg
On January 20, 2022, during his working visit to Vienna, Foreign Minister Jeyhun Bayramov met with Federal Minister for European and International Affairs of the Republic of Austria Alexander Schallenberg.
At the meeting, issues of bilateral cooperation, prospects for relations were discussed, and the existence of great potential for the development of bilateral economic cooperation and business ties was noted.
The Minister exchanged views on holding a number of events dedicated to the 30th anniversary of diplomatic relations between the two countries this year.
The Ministers also discussed regional security issues.
Minister Jeyhun Bayramov informed about the situation in the region during the post-conflict period, the large-scale restoration and reconstruction work carried out. Noting that the elimination of the occupation factor created opportunities for the normalization of relations between the two countries, the Minister stressed the need for strict adherence to the principles of international law.
The sides also discussed issues of cooperation between Azerbaijan and the European Union and other issues of mutual interest.