Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər Nazirliyinin Mətbuat xidməti idarəsinin nazir Ceyhun Bayramovun ATƏT-in Baş katibi Helqa Şmit ilə görüşünə dair məlumatı
19 yanvar 2022-ci il tarixində xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov Vyanaya işgüzar səfəri çərçivəsində ATƏT-in Baş katibi xanım Helqa Şmit ilə görüşüb.
Baş katib Helqa Şmit Azərbaycanı ATƏT-in Təhlükəsizlik üzrə Əməkdaşlıq Forumuna (TƏF) sədrliyi münasibətilə təbrik edib. O, sədrlik prioritetlərinin müfəssəl və tarazlı olduğunu qeyd edib. Hal-hazırda ATƏT məkanında təhlükəsizlik məsələlərinin həllində TƏF-in rolunun böyük olduğunu bildirən Baş katib, Azərbaycanın cari sədrliyinin problemlərin həllinə yardımçı olacağına ümid ifadə etdi. Azərbaycanın sədrlik prioritetlərinin ATƏT tərəfindən dəstəklənildiyi vurğulandı. ATƏT Katibliyinin bu prioritetlərin icrasında Azərbaycan sədrliyi ilə yaxından əməkdaşlıq etməyə hazır olduğu ifadə edilib.
Nazir Ceyhun Bayramov Azərbaycanın ATƏT ilə əməkdaşlığa əhəmiyyət verdiyini vurğulayıb. O, təşkilat ilə layihə əsaslı əməkdaşlığın həyata keçirilməsinin mühüm olduğunu qeyd edərək, bununla əlaqədar nəqliyyat bağlılığının inkişafı, yaşıl enerjinin təşviqi, ətraf mühit məsələlərində ATƏT ilə mövcud layihələrə məmnunluqla istinad edib.
Nazir eyni zamanda, cari post-münaqişə mərhələsində həyata keçirilən quruculuq və reinteqrasiya proseslərində ATƏT-in layihə əsaslı iştirakında maraqlı olduğumuzu ifadə edib.
Nazir, ATƏT-in Baş katibinə hazırda bölgədə mövcud olan vəziyyət, üçtərəfli bəyanatların icrası ilə bağlı məsələlər, iki ölkə arasında münasibətlərin normallaşması istiqamətində Azərbaycanın atdığı addımlar barəsində məlumat verib.
Nazir, Azərbaycan və Ermənistan arasında sərhədlərin delimitasiyasının iki dövlət arasında münasibətlərin normallaşmasının mühüm elementi kimi nəzərdən keçirildiyini və Azərbaycanın bu prosesə vaxt itirmədən başlamağın tərəfdarı olduğunu bildirib. Təəssüflə qeyd olunub ki, Ermənistanın bu məsələdə yanaşması, o cümlədən Ermənistan tərəfindən bu xüsusda nümayiş etdirilən mövqe və delimitasiya prosesinə başlanılmasına dair bir sıra ön şərtlərin irəli sürülməsi qətiyyən məqbul deyil. Baş katibin diqqətinə çatdırılıb ki, Azərbaycan hər hansı qeyd-şərt olmadan delimitasiya prosesinə başlanılmasının tərəfdarıdır.
Tərəflər, Azərbaycan-ATƏT əməkdaşlığı məsələləri, həmçinin qarşılıqlı maraq doğuran digər məsələlər ətrafında fikir mübadiləsi aparıblar.

On January 19, 2022, during his working visit to Vienna, Foreign Minister Jeyhun Bayramov met with OSCE Secretary General Helga Schmid.
Secretary General Helga Schmid congratulated Azerbaijan on its chairmanship of the OSCE Forum for Security Cooperation (FSC). She noted that the chairmanship priorities are detailed and balanced. Noting the great role of the FSC in resolving security issues in the OSCE area, the Secretary General expressed hope that the current chairmanship of Azerbaijan would help solve the problems. It was noted that Azerbaijan's chairmanship priorities are supported by the OSCE. It was stressed that the OSCE Secretariat is ready to work closely with the Azerbaijani chairmanship in the implementation of these priorities.
Minister Jeyhun Bayramov stressed that Azerbaijan attaches importance to cooperation with the OSCE. He noted the importance of project-based cooperation with the organization, and expressed in this regard satisfaction with the existing projects with the OSCE in the development of transport connectivity, promotion of green energy and the environment.
At the same time, the Minister expressed interest in the project-based participation of the OSCE in the construction and reintegration processes in the current post-conflict phase.
The Minister briefed the OSCE Secretary General on the current situation in the region, issues related to the implementation of trilateral statements, and the steps taken by Azerbaijan to normalize relations between the two countries.
The Minister said that the delimitation of the borders between Azerbaijan and Armenia is considered an important element in the normalization of relations between the two countries, and Azerbaijan is in favor of starting this process without delay. It was noted with regret that Armenia's approach to this issue, including the position demonstrated by Armenia in this regard and the introduction of a number of preconditions for the start of the delimitation process, is absolutely unacceptable. It was brought to the attention of the Secretary General that Azerbaijan supports the start of the delimitation process without any conditions.
The sides exchanged views on Azerbaijan-OSCE cooperation, as well as other issues of mutual interest.